نظام پزشکی ایران: موج سوم کرونا با شدت بیشتری رخ می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران با اشاره به خستگی کادر درمان در بهبودی بیماران و نحوه عملکرد آنان گفت که این امکان وجود دارد که موج سوم کرونا با شدت بیشتری رخ داده و آمار مبتلایان و فوتی‌های این بیماری به طور ناگهانی افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه 24 شهریور 1399 (14 سپتامبر 2020) حسین قشلاقی، با بیان اینکه در ابتدای شیوع ویروس کرونا دولت آن طور که باید با وزارت بهداشت هماهنگ نبود و این امر سبب شد تا زمان طلایی مهار اپیدمی کرونا یعنی بازه زمانی 20 اسفند تا 20 فروردین که هر ساله تعطیل بود، از دست برود، گفت: «اگر دولت در بازه زمانی فوق قرنطینه سخت را اعمال می‌کرد؛ موج اول کرونا با ابتلا و فوتی کمتری همراه بود و کادر درمان با این حجم از فشار کاری طاقت‌فرسا مواجه نمی‌شد».

به گفته او اشتباه دیگری که به افزایش ابتلا و فوتی‌های ناشی از کرونا دامن زده بازگشایی مدارس است که ریسک بالایی دارد در حالی که عدم بازگشایی خود عامل کنترل کننده‌ای در کاهش آمارهای موج سوم کرونا بود.

قشلاقی با تاکید بر اینکه کادر درمان از نظر جسمی و روحی دچار فرسودگی شدید شده است، هشدار داد که اگر وضع به همین منوال پیش رود، عواقب خطرناکی به دنبال خواهد داشت زیرا توان جسمی و روحی آنها از بین رفته و با توجه به همزمانی آنفلوانزا و بیماری‌های عفونی با کووید 19 در آینده‌ای نزدیک شرایط بسیار بدی پیش رو خواهد بود.

عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران خستگی کادر درمان را در بهبودی بیماران و نحوه عملکرد آنان بسیار موثر دانست و بیان کرد: «این امکان وجود دارد که موج سوم با شدت بیشتری رخ داده و شاهد افزایش ناگهانی آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا باشیم».

او تاکید کرد که بازگشایی مدارس تصمیم عجولانه‌ای بود و یکی از عوامل موثر در کاهش و کنترل موج سوم کرونا عدم بازگشایی مدارس بود.

قشلاقی با اشاره به اینکه دولت بدون در نظر گرفتن فرسودگی شدید کادر درمان ریسک خطرناک بازگشایی حضوری مدارس را پذیرفت گفت که این امر نگرانی شدیدی را برای کادر درمان ایجاد کرد.

پیش از این نیز برخی مقامات وزارت بهداشت نسبت به اوج‌گیری موج سوم کرونا هشدار داده بودند، بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، 23 اوت، قاسم جان بابایی در برنامه تیترامشب شبکه خبر، گفت: «روند افزایشی کرونا از استان‌های گرمسیری شروع شد و شرایط سخت‌تری از ابتدای شیوع بیماری طی کردیم اما باز کادر درمان روزهای سخت‌تر از اسفند را کنترل کردند تا توانستیم مرگ و میر راکاهش دهیم».

او با ابراز تأسف درباره از دست دادن تعداد زیادی از کادرپزشکی و شهروندان در ماه‌های اخیر گفت: «روند کاهشی از استان‌هایی همچون هرمزگان و خوزستان آغاز شد اما در برخی استان‌ها هنوز روند رو به کاهش مطمئنی نداریم همچون اصفهان و استان‌های شمالی که نگران رفتار مردم هستیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم