در ادامه واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری؛فرانسه و آلمان نیز اعدام افکاری را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سایت وزارت خارجه فرانسه دوشنبه 14 سپتامبر 2020 با نشر بیانیه‌ای اعدام نوید افکاری را محکوم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است: «فرانسه برعلاقمندی خود به آزادی بیان و آزادی تظاهرات مسالمت آمیزو حق هر شهروند برای داشتن دادگاهی منصفانه تاکید می‌کند. فرانسه بر مخالفت مستمر خود را با مجازات اعدام در هر مکان و تحت هر شرایطی تاکید می‌کند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «تمامی کشورهایی را که هنوز مجازات اعدام را اجرا می‌کنند، به ایجاد مهلت قانونی (توقف موقت) با این نظر گاه که به طور کامل لغو شود فرا می‌خواند.»

سفارت آلمان در تهران نیز اعدام نوید افکاری را محکوم کرد

در همین حال، سفارت آلمان در تهران نیز یکشنبه 13 سپتامبر اعدام کشتی‌گیر ایرانی را محکوم کرد.

سفارت آلمان در تهران در توییتی اعدام نوید افکاری را «غیرقابل پذیرش» خواند و آن را شیوه‌ای برای «خاموش کردن صداهای مخالف» در ایران دانست. این سفارت در توییت خود همچنین نوشت: «دو برادر نوید هنوز در زندان هستند و اکنون به همبستگی ما نیاز دارند!»

این در حالی است که نائب رئیس فیفا برای آسیا در واکنش به اعدام ناگهانی نوید افکاری کشتی‌گیر جوان ایرانی که در اعتراضات مرداد 97 دستگیر و روز گذشته اعدام شد از برخی نهادهای بین‌المللی ورزشی خواست ایران را از شرکت در هر گونه مسابقه ورزشی بین‌المللی محروم کنند.

علی بن حسین، یکشنبه 13 سپتامبر 2020 در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «چقدر وحشتناک است که نوید را بدون رعایت عدالت و حکم به قتل رساندند اگر @WrstleLikeAGirl @WorldPlayerUtd @Olympics @FIFAcom بخواهند یک واکنش مناسب در این باره نشان دهند باید ایران را از شرکت در هرگونه مسابقه بین‌المللی تحریم کنند مگر اینکه اصول حقوق بشر را رعایت کند. شرمشان باد».

نوید افکاری به ادعای قوه قضاییه ایران به خاطر شرکت در اعتراضات مرداد 97 دستگیر و به جرم محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان این اعتراضات و فهرستی از اتهامات دیگر به دو بار اعدام، 6 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

سازمان حقوق بشر ایران نیز اعدام نوید افکاری را «اقدامی جنایتکارانه» خواند و خواستار واکنش جامعه جهانی نسبت به محکومیت این اقدام جمهوری اسلامی شد.

امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، با ذکر این نکته که «اعدام نوید افکاری هم براساس قوانین بین‌المللی و هم براساس قوانین حاکم بر جمهوری اسلامی یک جنایت محسوب می‌شود» مسئولیت این «جنایت» را بیش از هر‌کس بر عهده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه این کشور دانست.

به گفته امیری مقدم، نوید افکاری در یک پروسه دادرسی ناعادلانه و براساس اعترافات زیر شکنجه به اعدام محکوم شده بود و قاضی صادر کننده حکم، شکنجه‌گران نوید، تمامی کسانی که در ارتکاب این جنایت نقش داشتند، در کنار صداوسیمای جمهوری اسلامی برای پخش سناریوی دروغین، باید در قبال این جنایت پاسخگو باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size