انتقاد سفارت‌ کشورهای اروپایی از اعدام نوید افکاری خشم قوه قضاییه ایران را برانگیخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ایران با مخاطب قرار دادن سفارت‌های کشورهای اروپایی که از اعدام نوید افکاری انتقاد کردند، آنها را متهم کرد که اگر از «حق و عدل و انصاف» بویی نبرده‌اند، لااقل به گفته او آنچه «ادب دیپلماتیک» خواند، را رعایت کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، علی باقری دوشنبه 14 سپتامبر 2020 اظهار کرد: «اگر از حق و عدل و انصاف بویی نبرده‌اید، لااقل ادب دیپلماتیک را رعایت کنید».

او انتقادات سفارت‌های خارجی از اعدام نوید افکاری که به شدت افکار عمومی را جریحه‌دار کرد، گفت: «مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ پراکنی نشوید».

او در ادامه بدون ارائه هیچ توضیحی درباره علت اعدام این ورزشکار جوان که هیچ مدرک قابل استناد در رابطه با گناهکاری او به جز اعترافاتش زیر شکنجه ارائه نشد، گفت: «فشارهای خارجی نه تیغ تیز عدالت قوه قضاییه را کند می کند نه چتر گسترده رحمت و رافت اسلامی را کوچک خواهد کرد».

نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی و از معترضان اعتراضات مرداد 97 بود. او به ادعای قوه قضاییه ایران به خاطر شرکت در این اعتراضات در شیراز، دستگیر و به اتهام محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان این اعتراضات و فهرستی از اتهامات دیگر به دو بار اعدام، 6 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

او در صبح روز شنبه 12 سپتامبر به‌ طور ناگهانی و بدون اینکه آخرین دیدار را با خانواده خود داشته باشد، در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد. او که در هنگام اعدام 27 سال داشت، در گذشته دارای چند عنوان قهرمانی کشتی کشوری بوده‌ است.

این اقدام قوه قضاییه افکار عمومی را به شدت جریحه‌دار کرد و انتقادات گسترده‌ای در پی داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size