.
.
.

سازمان حقوق بشر ایران اعدام نوید افکاری را «اقدام جنایتکارانه» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان حقوق بشر ایران اعدام نوید افکاری را «اقدامی جنایتکارانه» خواند و خواستار واکنش جامعه جهانی نسبت به محکومیت این اقدام جمهوری اسلامی شد.

امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، با ذکر این نکته که «اعدام نوید افکاری هم براساس قوانین بین‌المللی و هم براساس قوانین حاکم بر جمهوری اسلامی یک جنایت محسوب می‌شود» مسئولیت این «جنایت» را بیش از هر‌کس بر عهده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه این کشور دانست.

به گفته امیری مقدم، نوید افکاری در یک پروسه دادرسی ناعادلانه و براساس اعترافات زیر شکنجه به اعدام محکوم شده بود و قاضی صادر کننده حکم، شکنجه‌گران نوید، تمامی کسانی که در ارتکاب این جنایت نقش داشتند، در کنار صداوسیمای جمهوری اسلامی برای پخش سناریوی دروغین، باید در قبال این جنایت پاسخگو باشند.

رئیس کل دادگستری فارس شنبه 12 سپتامبر 2020 اعلام کرد که حکم قصاص نفس نوید افکاری متهم به قتل صبح امروز پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد.

نوید افکاری از معترضان اعتراضات مرداد سال 97 ایران بود. او به ادعای حکومت جمهوری اسلامی به علت شرکت در این اعتراضات دستگیر و به جرم محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان اعتراضات در شیراز و فهرستی از اتهامات دیگر به دو بار اعدام، 6 سال و 6 ماه حبس و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

سازمان عفو بین‌الملل اجرای حکم اعدام درحق نوید افکاری را «تحریف عدالت» تلقی کرد که مستلزم دخالت آشکار محافل حقیقی و حقوقی دست اندر کار بین‌المللی می‌باشد.

در توئیت این سازمان آمده‌است: «ما کاملاً از اعدام مخفیانه نوید افکاری، مرد جوانی که آینده امیدبخشی را پیش روی خود داشت، بهت زده، محزون و دهشت زده شدیم. این تحریف مفهوم عدالت نیازمند اقدام فوری بین‌المللی از طریق دخالت محافل عمومی و خصوصی است.»

حشمت‌الله طبرزدی فعال سیاسی و دبیر جبهه دمکراتیک ایران در واکنش به اعدام نوید افکاری در توییتی نوشت «به دلیل قتل #نوید_افکاری به دست جلادان حاکم بر ایران،فردا یکشنبه 23 شهریور را عزای عمومی اعلام کنیم و با هر روش ممکن اما دموکراتیک اعتراض خود علیه این جنایت را اعلام نماییم. هم میهنان در برون مرز باید محل دفاتر نمایندگی جلادان حاکم بر ایران را به کانونهای اعتراضی تبدیل کنند.»

جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در واکنش به اعدام نوید افکاری در توییتر آن را محکوم کردند.

جو بایدن در توییتی نوشت: «اعدام بی‌رحمانه نوید_افکاری فاجعه است. هیچ کشوری نباید معترضان مسالمت‌آمیز را بازداشت، شکنجه و اعدام کند. ایران باید زندانیان سیاسی دیگر از جمله نسرین ستوده را آزاد کند، همچنین باید آمریکایی‌هایی را که ناعادلانه بازداشت کرده، آزاد کند.»

در همین حال، کلی کرفت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در توییتی با استفاده از هشتگ فارسی «نویدمان را کشتند»، اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را محکوم کرد.

کرفت نوشت: «ما بی‌اعتنایی مداوم و بی‌شرمانه رژیم ایران به جان انسان را محکوم می‌کنیم.»

او در ادامه نوشت: «صدای مردم ایران ساکت نخواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم