نام نوید افکاری ترند جهانی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نام نوید افکاری کشتی‌گیر جوان ایرانی که طی اعتراضات مرداد سال 97 دستگیر و ساعاتی پیش اعدام شد، ترند جهانی شد.

کاربران فضای مجازی در اعتراض به اجرای حکم اعدام نوید افکاری نام او را در توئیتر ترند کردند. رئیس کل دادگستری فارس امروز شنبه 12 سپتامبر 2020 اعلام کرد که حکم قصاص نفس نوید افکاری متهم به قتل صبح امروز پس از انجام تشریفات قانونی استیذان به مرحله اجرا گذارده شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، کاظم موسوی گفت که پس از برگزاری جلسه علنی رسیدگی به این پرونده، شعبه اول دادگاه کیفری یک استان که با حضور دو قاضی تشکیل شد متهم اصلی پرونده را به قصاص نفس محکوم کرد.

این حکم در حالی اجرا شد که درخواست‌ها و اعتراضات گسترده برای توقف حکم اعدام نوید افکاری شکل گرفته بود.

قوه قضاییه ایران پیش از این ادعا کرده بود که نوید افکاری به اتهام قتل کارمند سازمان آب و فاضلاب در استان فارس با ضربات چاقو و بر اساس اعترافات خودش به قصاص محکوم شده است.

از سوی دیگر، نوید افکاری پیش از این، با انتشار یک فایل صوتی تاکید کرده بود که اعترافات گرفته شده از او زیر فشار شکنجه بوده و صحت ندارد.

قوه قضاییه ایران ادعا کرده بود فیلمی در دست دارد که نشان می‌دهد نوید مرتکب قتل شده است اما علیرغم درخواست این متهم برای پخش این فیلم، قوه قضاییه هیچوقت این فیلم را نشان نداد.

حسن یونسی وکیل این فرد به رسانه‌ها گفته بود که چنین فیلمی وجود ندارد و ادعای قوه قضاییه صحیح نیست.

پس از اعدام نوید افکاری، وکیل او در توئیتر نوشت: «بر اساس آیین‌نامه اجرای احکام قصاص، محکوم علیه حق دارد قبل از اجرای حکم با خانواده خود دیدار داشته باشد. برای اجرای حکم آنقدر عجله داشتید که نوید را از آخرین دیدار هم محروم کردید؟».

دادگستری استان فارس، درباره شتابزدگی در اجرای حکم اعدام این متهم ادعا کرد که این کار با اصرار اولیاء دم با عنوان حق الناس و حق شخصی آنها بامداد امروز به مرحله اجرا درآمد.

این در حالی است که مهدی محمودیان فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در توئیتر نوشت: «با برادر نوید افکاری سوار هواپیما شدیم که بریم شیراز، خانواده مقتول قبول کرده بود که برای رضایت برویم و صحبت کنیم. همه امیدوار شده بودیم که رضایت بدهند، یک دقیقه قبل از حرکت هواپیما زنگ زدند و به برادرش اطلاع دادند که نوید اعدام شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید