پمپئو در راستای حل منازعه قبرس و ترکیه راهی نیکوزیا خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شنبه 12 سپتامبر عازم قبرس خواهد شد تا تلاش‌ها برای یافتن راه حل مسالمت آمیز و پایان بخش تنش‌‌های فزاینده در منطقه مدیترانه را سامان بخشد آنهم در حالی که وی از ترکیه خواسته نیروهای خود را از این منطقه خارج سازد.

پمپئو پنجشنبه 10 سپتامبر تاکید کرد که سفرش به قبرس در تکمیل تماس های ترامپ با رجب طیب اردوغان و همچنین کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان خواهد بود.

او در هواپیما به خبر نگاران گفت: « باید این منازعه را به شیوه ای دیپلماتیک و مسالمت آمیز حل و فصل کرد.»

پمپئو افزود: «به همین دلیل من در این راستا تلاش خواهم کرد زیرا متوجه دیدگاه مسئولان قبرس در مورد خطرات موجود هستم.»

پمپئو به نقش آلمان در تلاش‌ها برای کاستن از شدت تنش‌ها و همچنین نقش فرانسه در این منازعه دریایی و حمایت شدید آن از قبرس اشاره داشت.

وی گفت: «امیدواریم که گفت‌وگویی حقیقی انجام شود و ساز و برگ نظامی از منطقه بیرون برده شود تا انجام چنین مذاکراتی ممکن گردد.»

ترکیه کشتی های کاوشگر خود را با برخورداری از حمایت ناوهای نظامی درجستجوی منابع نفتی و گازی در آب های مورد ادعای یونان به عنوان عضو پیمان ناتو در این منطقه انتشار داده و یونان نیز در پاسخ، اقدام به اجرای رزم آیش های دریایی در این منطقه کرده است.

سفر آتی پمپئو در فاصله کوتاهی پس از برداشته شدن تحریم نظامی چند دهه ای آمریکا از قبرس صورت خواهد گرفت که موضعگیری انتقادی ترکیه را برانگیخت.

این اقدام ( تحریم نظامی )به هدف ایجاد ثبات در این جزیره تجزیه شده صورت گرفته بود ولی منتقدان تاکید

داشتند که تاثیر معکوسی بر جای گذاشته و قبرس را به همکاری با دیگر کشورها همچون روسیه سوق داده است.
گفتنی است که ترکیه از سال 1974 بخش شمالی قبرس را در پاسخ به کودتای فرماندهان نظامی در آتن برای یکپارچه سازی جزیره قبرس اشغال کرد که اکثریت اهالی آن یونانی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size