واشنگتن پست: آیا ایران به سوخت‌رسانی به ونزوئلا ادامه خواهد داد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که کمبود شدید مواد سوختی در کشور نابسامان و بحران‌زده ونزوئلا همچنان ادامه دارد روزنامه «واشنگتن پست» پنج‌شنبه 10 سپتامبر 2020 این پرسش را مطرح کرد که علی‌رغم مصادره محموله‌های سوختی ارسالی از تهران به کاراکاس از سوی ایالات متحده آمریکا آیا ایران همچنان به سوخت‌رسانی به ونزوئلا ادامه خواهد داد؟

به گفته این روزنامه مقامات آمریکایی یک ماه پیش نیز محموله‌های سوخت ارسالی از ایران به دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا که توسط 4 نفتکش تحت مالکیت یونان با پرچم لیبریا به کاراکاس منتقل می‌شده را مصادره کرده‌اند.

در این راستا ایالات متحده آمریکا اما از قدرت در برابر نفتکش‌های حامل سوخت ایرانی ارسالی به ونزوئلا استفاده نکرده و تنها دست به مصادره محموله‌های سوخت این نفتکش‌ها زده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین تاکنون درباره محموله‌های جدید سوخت‌رسانی که ممکن است علی‌رغم اقدامات بازدارنده آن از ایران به ونزوئلا ارسال شود، هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده است.

این در حالی است که منابع خبری طی روزهای گذشته اعلام کرده بودند در راستای تلاش واشنگتن برای تعطیلی تجارت میان تهران و کاراکاس، محموله‌های سوخت ایرانی ارسالی به ونزوئلا که ماه اوت گذشته توسط ایالات متحده آمریکا توقیف و مصادره شده، اکنون به وسیله دو نفتکش در حال انتقال به تگزاس است و انتظار می‌رود طی روزهای آینده به این ایالت آمریکا برسد.

این منابع گفته بودند پیش‌بینی می‌شود اولین محموله سوخت ایرانی مصادره شده که توسط نفتکش یوروفورس با پرچم لیبریا حمل می‌شده طی 24 ساعت آینده به گلوستون در تگزاس برسد.

همچنین بنا به این منابع پیش‌بینی شده دومین محموله سوخت ایرانی به ونزوئلا که با نفتکش مرسک پروگرس حامل پرچم سنگاپور منتقل می‌شده پس از مصادره شدن توسط ایالات متحده در روز 19 سپتامبر وارد بندر هیوستون آمریکا شود.

از سویی شرکت‌های یورو تانکرز و مرسک تانکرز که مدیریت دو نفتکش را بر عهده دارند تاکنون به درخواست پیگیری واکنشی نشان نداده‌اند و وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا نیز از هر گونه اظهار نظری در این‌باره امتناع ورزیده‌است.

شایان ذکر است ایالات متحده آمریکا در ماه اوت گذشته اعلام کرده بود که 1.1میلیون بشکه سوخت ایرانی در حال انتقال به ونزوئلا را مصادره کرده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size