پمپئو: رژیم ایران مردم را خوار و آنها را به خاطر مطالبه آزادی بیان مجازات می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، پنجشنبه 10 سپتامبر تاکید کرد، گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل در خصوص احکام اعدام بعد از محاکمه‌های نمایشی و شکنجه زندانیان و بدرفتاری با نزدیکان آنها در ایران، بیانگر «فساد نظام و وحشیگری آن» است.

او در توئیت خود نوشت: «رژیم ایران مردم خود را خوار کرده و به خاطر مطالبه حقوق خود در آزادی بیان و حق تجمع مسالمت‌جویانه، این مردم را مجازات می‌کند.»

اخیرا اعترافات تلویزیونی کشتی‌گیر ایرانی محکوم به اعدام در پی توئیت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در انتقاد از این حکم، پخش شد که بیشتر شبیه به اعترافات اجباری بود که در دهه گذشته بی‌وقفه از تلویزیون دولتی ایران پخش شده است.

پرونده نوید افکاری کشتی گیر 27 ساله به سوژه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده که تاکید دارند او و دو برادرش به دلیل مشارکت در اعتراضات مردمی آبان 2018 علیه حاکمیت، هدف غضب و انتقام‌جویی رژیم قرار گرفته‌اند.

مقامات مسئول، براساس مضمون گزارش پخش‌شده از تلویزیون ایران، افکاری را متهم به چاقو زدن به یکی از کارمندان شرکت آب شیراز در گرماگرم تنش‌های آبانماه 98 کرده‌اند.

پرونده افکاری، توجه محافل جهانی را به خود جلب کرده و بار دیگر درخواست برای بازداشتن ایران از اجرای حکم اعدام را احیا کرده است، زیرا این کشور یکی از بالاترین نرخ اعدام را در جهان دارد.

نسرین ستوده مدافع حقوق بشر زندانی که نزدیک به یک ماه است دراعتراض به شرایط غیربهداشتی زندانیان و احتمال ابتلای آنها به کرونا در زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده، بیانیه‌ای را در حمایت از افکاری صادر کرده است.

افکاری و دو برادرش در شیراز، کارگر ساختمان بودند و در تظاهرات 2018 دراعتراض به افزایش بهای بنزین شرکت کردند که در ادامه تبدیل به اعترضاتی شد که تظاهرکنندگان خواهان برکناری علی خامنه‌ای رهبر نظام شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم