ورود دلار در ایران به کانال 25 هزار تومان و گران شدن طلا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نرخ عرضه دلار در بازار آزاد ایران روز سه‌شنبه هشتم سپتامبر به بیش از 25 هزار تومان (25250) رسید.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی نشریه «دنیای اقتصادم نرخ برابری دلار در برابر ریال ظرف دو روز گذشته حدود 600 تومان افزایش داشته است.

این در حالی است که سیاست پولی و مالی که از سوی بانک مرکزی ایران در ارتباط با کنترل نرخ برابری دلار و ریال دنبال شده، عملا پاسخگوی تحولات ناظر بر بازار ارز ایران نبوده است.

گفته می‌شود که بانک مرکزی برای مهار افزایش بهای دلار مجددا اقدام به تزریق میلیاردی دلار در بازار ارز ایران کرده بود.

«تزریق 280 میلیارد دلار در 15 سال»

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی سه ماه پیش (13 خرداد) اعلام کرده بود که این نهاد مالی در 15 سال گذشته رقمی معادل 280 میلیارد دلار در بازار ارز ایران تزریق کرده است.

حتی تزریق چنین مبلغ هنگفتی در بازار ارز نیز نتوانسته است طی سال‌های گذشته از روند صعودی نرخ برابری دلار در بازار ارز ایران جلوگیری کند. به عنوان نمونه نرخ فروش دلار در سال 1384 (15 سال پیش) حدود 900 تومان بوده است.

تزریق دلار در بازار ارز ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بارها اعلام کرده بود که «بنا نداریم دست در جیب بانک مرکزی کنیم.»

به دیگرسخن ، به‌رغم تزریق سالانه 18 میلیارد دلار ارز در بازار ایران، بهای دلار در این بازه زمانی 15 ساله، 27 برابر شده است.
نرخ برابری یورو نیز روز سه‌شنبه 8 سپتامبر به 29 هزار و 382 تومان رسیده است. بهای سایر ارزهای خارجی، از جمله بهای درهم امارات و لیر ترکیه نیز روندی صعودی یافته است.

سکه هم گران شد

به گزارش رسانه هعای داخلی، هوشنگ شیشه‌بران، رئيس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان افزایش بهای ارز و همچنین بهای طلا و جواهرات در ایران را به تحریم‌ها و همه‌گیری کرونا ربط داده است.

او با اشاره به افزایش بهای طلا و جواهرات در ایران گفته است که بازار راکد شده و عملا «فروش طلا و جواهر به صفر رسیده است.»

این در حالی است که به‌‌رغم «راکد بودن« بازار طلا، بهای هر سکه روز سه‌شنبه 8 سپتامبر، 200 هزار تومان نسبت به روز پیش از آن افزایش یافت. در حال حاضر بهای سکه در بازارهای ایران به 11 میلیون و 600 هزار تومان رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید