اتهام تازه علیه «نازنین زاغری» قربانی طلب 400میلیون پوندی ایران از بریتانیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دادگاه انقلاب اسلامی تهران، سه‌شنبه 8 سپتامبر با احضار نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در تهران، اتهام جدیدی علیه او مطرح کرد.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، به نقل از یک مقام آگاه که اشاره‌ای به نام یا موقعیت او نشده، گفته است، «شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی صبح امروز نازنین زاغری را به همراه وکیل تعیینی‌اش احضار و کیفرخواست پرونده جدیدی را به وی ابلاغ کرد.»

جزئیات این پرونده و اتهام تازه‌ای که علیه او مطرح شده، اعلام نشده است.

نازنین زاغری در نوروز 95 برای دیدار با خانواده‌اش به ایران رفت اما در هنگام بازگشت به بریتانیا بازداشت و به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شد، اتهامی که او از اساس آن را رد می‌کند.

زاغری با شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران به مرخصی فرستاده شده و اکنون با پابند الکتریکی تحت نظارت ماموران قضایی و امنیتی خارج از زندان اوین تهران به سر می‌برد.

این اقدام دادگاه انقلاب تهران سه روز پس از انتشار نامه وزیر دفاع بریتانیا به وکلای خانم زاغری، درباره اختلاف حقوقی بین تهران و لندن و پرداخت بدهی بریتانیا به دولت ایران، صورت گرفته است.

«امتیازگیری‌های دیپلماتیک»

پیش از این وزیر خارجه وقت بریتانیا که حدود دو سال قبل برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران رفته بود، به ارتباط پرونده خانم زاغری با اختلاف حقوقی میان ایران و بریتانیا اشاره کرده بود. وی گفته بود «هیچ دولتی نباید از شهروندان بی‌گناه به عنوان اهرم امتیازگیری‌های دیپلماتیک استفاده کند.»

این اختلاف مربوط به قراردادهای خرید بیش از دو هزار دستگاه تانک چیفتن و ساخت یک مجتمع مهمات‌سازی پیش از انقلاب برمی‌گردد که پولش از سوی ایران پرداخت شده بود اما ایران در آستانه انقلاب این قراردادها را لغو کرد. در زمان لغو، بخش بزرگی از این سفارش به ایران تحویل داده نشده بود.

پس از انقلاب، ایران به دنبال بازپس‌ گرفتن پول و سود آن بوده است. مبلغ بدهی بریتانیا به ایران در حدود 400 میلیون پوند است اما تحریم ها علیه ایران تاکنون مانع از پرداخت این پول شده است.

ایران می‌گوید این دو پرونده به هم ارتباطی ندارند. پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران چند سال پیش گفته بود فیلیپ هموند، وزیر خارجه پیشین بریتانیا، پیشنهاد آزادی خانم زاغری در قبال پرداخت طلب ایران را مطرح کرده بود.

دو کشور در انتظار تشکیل دادگاه در لندن

در حال حاضر دو کشور در انتظار برگزاری دادگاهی در لندن هستند که درباره پرداخت بخشی از سود این پول به ایران تصمیم‌گیری خواهد کرد.

بن والاس وزیر دفاع بریتانیا اخیرا در نامه ای به وکلای خانم زاغری اطمينان خاطر داده که دولت بریتانیا در صدد یافتن راه قانونی برای پرداخت بدهی‌های مربوط به فروش تانک به ایران است.

پیش از این ریچارد رتکلیف شوهر نازنین زاغری در مصاحبه با گاردین گفته بود که ماموران در ایران سعی کرده بودند همسرش را وادار کنند در ازای آزادی علیه بریتانیا شروع به جاسوسی کند. او گفته بود که او گفت که همسرش این پیشنهاد را قویا رد کرده بود.

خانم زاغری تقریبا یک سال پیش در نامه‌ای از زندان اوین، مذاکره وزرای خارجه ایران و بریتانیا را برای آزادی اش در برابر پرداخت طلب ایران، «حراج» توصیف کرده بود.

ایران طی سال‌های اخیر بارها شهروندان دوتابعیتی را بازداشت و زندانی کرده است. برخی از آنها با اتهام جاسوسی مواجه هستند.

به تازگی یک شهروند آمریکایی چینی‌تبار که در ایران زندانی بود و با یک ایرانی زندانی در آمریکا معاوضه شد، در مقاله ای در یکی از نشریات معتبر آمریکایی خاطرات خود از سه سال زندان اوین را نوشته و گفته است که ایران با هدف حل مشکلات خارجی خود شهروندان بی گناه دیگر کشورها را بازداشت می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید