هزینه تنها یک ماه وعده غذایی خانواده 4نفره در ایران به 2.5 میلیون تومان رسید!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارزان‌ترین غذاها برای یک خانواده 4 نفره و بر اساس آمار جمع شده از خرده‌فروشی‌های مواد غذایی در ایران، تخم مرغ، املت، کوکو سیب‌زمینی و کوکو سبزی است که بدون احتساب قیمت روغن مصرفی به ترتیب حدود 5 هزار تومان، 5600 تومان، 7 هزار تومان و 13 هزار تومان برای هر خانواده هزینه دارد.

به گزارش یکشنبه 6 سپتامبر روزنامه دنیای اقتصاد با استناد به آمارهای خرده‌فروشی، هر شانه تخم مرغ 30 عددی حدود 26 هزار تومان، هر کیلو سبزی کوکو 15 هزار تومان و هر کیلو زرشک پفکی صادراتی 60 هزار تومان قیمت‌گذاری شده؛ هر کیلو گوجه و سیب‌زمینی نیز 3800 و 5200 تومان در میادین میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد.

بر أساس همین گزارش با وجود اینکه تا سال‌ها پیش نان، پنیر و خیار به عنوان وعده‌ای ارزان برای خانواده‌ها در نظر گرفته می‌شد اما با قیمت‌های فعلی این وعده نیز گران‌تر شده است.

قیمت هر کیلو پنیر از 18 هزار تومان تا 54 هزار تومان در نوسان است و هر کیلو خیار نیز از 3 تا 6 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود. بنابراین هر وعده نان و پنیر و خیار برای یک خانواده 4 نفره بدون احتساب قیمت نان حدود 13 هزار تومان هزینه دارد.

وضعیت برای غذاهای اصلی که گوشت و مرغ در آنها به کار رفته، متفاوت‌تر خواهد بود. به عنوان مثال قیمت پخت هر وعده قورمه‌سبزی در خانه و با توجه به مقدار مواد به کار رفته از 25 تا 100 هزار تومان و برای غذاهای گران‌تری مانند آبگوشت نیز 70 هزار تا 120هزار تومان برآورد قیمتی شده است.

هزینه پخت هر وعده غذایی در خانه با توجه به مواد لازم از حدود 6 هزار تومان تا 70 هزار تومان متغیر است. بنابراین هزینه یک ماه وعده غذایی برای خانواده 4 نفره از 600 هزار تومان تا 2 و نیم میلیون تومان نوسان دارد.

با توجه به اینکه حداقل حقوق برای سال جاری 2 میلیون و 800 هزار تومان مصوب شده برای یک خانواده تنها 300 هزار تومان برای سایر هزینه‌ها مانند اجاره خانه، درمان، آموزش و تفریح باقی می‌ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size