جهش قیمت خودرو در ایران بین 10 تا 25 میلیون تومان طی دو روز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قیمت خودروهای تولید داخلی در ایران با جهشی ناگهانی طی دو روز بین 10 تا 25 میلیون تومان افزایش یافت.

براساس گزارش خبرگزاری تسنیم، یکشنبه 6 سپتامبر 2020 نوسانات بازار خودرو باعث شد تا روند صعودی قیمت در بازار خودرو افزایش و قیمت خودرو‌های داخلی دو روزه 10 تا 25 میلیون تومان افزایش پیدا کند.

بر اساس این گزارش، قیمت‌ها دربازار به حدی افزایش پیدا کرده است که فروشندگان خودرو دست از معاملات کشیده و هیچ خرید و فروشی انجام نمی‌شود. این درحالیست که بازار آگهی‌های فروش خودرو آن هم براساس این قیمت‌های نجومی هر لحظه در حال افزایش بوده و گویا بازار به صورت سازمان یافته به سمت گرانی پیش می‌رود.

فروشندگان خودرو در همین ارتباط گفتند: «هفته گذشته روند افزایش قیمت دلار باعث شد تا بازار خودرو نیز متاثر از این موضوع شاهد افزایش قیمت در انواع خودروهای داخلی شود اما این هفته اتفاقی دربازار ارز بوجود نیامده ولی بازار خودرو مدام در حال افزایش غیرمنطقی قیمتهاست».

این فروشندگان خودرو افزودند: «در طول چند ماه اخیر تبلیغات زیادی از سوی واحدهای نظارتی برای مدیریت بازار خودرو اعلام شد و حتی چارچوب‌هایی نیز برای قیمت‌گذاری در بازار تعیین گردید اما متاسفانه نه تنها بازار به سمت آرامش نرفت بلکه التهابات بازار خودرو هر روز بیشتر از گذشته می‌شود. امروز فروشنده و خریدار خودرو نمی‌داند بر اساس کدام استدلال باید قیمت‌ها دو روزه 10 تا 25 میلیون تومان افزایش پیدا کند».

گفتنی است، از اوائل ماه مه قیمت خودرو در ایران افزایشی عجیب و معنادار پیدا کرد. این افزایش در حالی رخ داد که تعداد مشتریان از یک سو به دلیل شیوع کرونا و از سوی دیگر بنا به دلایل سنتی هر ساله در بهار با کاهش روبرو بود.

رشد شدید قیمت ها سبب شد بهای پراید، خودرویی که با خط تولید خداحافظی کرد طی این ماه، در فایل‌های اعلامی آگهی‌دهندگان تا 90 میلیون تومان نیز پیشروی کرد.

سایر خودروها نیز بین 10 تا 15 میلیون تومان افزایش قیمت را تنها در یک هفته تجربه کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نیز از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خواست نسبت به ورود به میدان اقدام کرده و با قیمت‌های کاذب خودرو برخودروی جدی را در دستور کار قرار دهند، دستوری که به نظر می‌آید تاکنون اجرایی نشده و نتوانسته افزایش قیمت خودرو را متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید