گزارشگر ویژه سازمان ملل سرکوب خشونت‌بار و قهرآمیز معترضان آبان ماه ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره حقوق بشر در ایران در جدیدترین گزارش خود ضمن محکوم کردن روند نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ایران، گفت؛ رژیم تهران «سرکوب خشونت‌بار، بی‌سابقه، قهرآمیز و نگران کننده‌ای» را علیه معترضان آبان ماه 1398 مرتکب شده است.

در جدیدترین گزارش او درباره حقوق بشر در ایران، جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل مقامات رژیم را مسئول «سرکوب خشونت‌بار، بی‌سابقه و نگران کننده» علیه تظاهرکنندگان در اعتراض‌های نوامبر 2019 معرفی کرد.

همچنین بنا به توضیح شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» در روز جمعه 4 سپتامبر2020 در این‌باره « سرکوب خشونت‌بار ایران علیه اعتراض‌هایی که در پی سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک سپاه پاسداران، برگزار شده، نشان می‌دهد که رژیم همچنان به استفاده از نیروی سرکوب علیه آزادی بیان و تجمع‌های مسالمت‌آمیز ادامه می‌دهد».

گزارش جدید گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران پس از آن منتشر می‌شود که دو روز قبل از آن نیز سازمان عفو بین‌الملل «از ارتکاب انواع اعمال شکنجه و نقض‌های هولناک حقوق‌ بشر علیه بازداشت شدگانی پرده برداشت که نوامبر سال گذشته در اعتراض به گرانی بنزین در ایران دست به اعتراض زده بودند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش 60 صفحه‌اش که «سرکوب انسانیت» عنوان گرفته از «بازداشت‌های گسترده، ناپدید شدن‌های (اجباری) و اعمال شکنجه از زمان تظاهرات نوامبر 2019 در ایران» سخن گفت و اعلام کرد شهادت‌ نامه‌های دهها تن از بازداشت شدگان از میان 7 هزار زن، مردی و کودکی که بنا بر ارزیابی‌هایش طی آن ناآرامی‌ها و پس از آن تظاهرات بازداشت شده‌اند را جمع‌آوری کرده است.

شایان ذکر است که اعتراض‌های آبان ماه 1398 در پی تصمیم ناگهانی دولت ایران مبنی بر افزایش بسیار زیاد قیمت بنزین برگزار شد و به اغلب استان‌های این کشور گسترش یافت که با نیروی سرکوب‌گر و قطع همزمان و کامل شبکه اینترنت با آن مقابله شده و گزارش‌هایی نیز درباره کشته شدن صدها تن از معترضان انتشار یافت.

پس از چند روز آن اعتراض‌های مطالبه‌گر در مناطق مختلف به خواسته‌های سیاسی تبدیل شده و معترضان با سر دادن شعارهایی علیه علی خامنه‌ای، خواستار سرنگونی رژیم حاکم بر ایران شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید