ترامپ در واکنش به حکم اعدام نوید افکاری: او را اعدام نکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری آمریکا با نوشتن توئیتی از رهبران ایران خواست اعدام نوید افکاری، کشتی گیر 27 ساله را متوقف کنند.

در حالیکه طی روزهای اخیر کارزاری برای لغو اعدام نوید افکاری به راه افتاده است، دونالد ترامپ نیز به این موضوع واکنش نشان داد و در توئیتر نوشت: «شنیده‌ام که ایران می‌خواهد یک کشتی‌گیر بزرگ و محبوب، نوید افکاری 27 ساله را که تنها کار او شرکت در تظاهرات ضددولتی در خیابان بود را اعدام کند. مردم به بدتر شدن وضعیت اقتصادی و تورم اعتراض داشتند».

او در ادامه افزود: «خطاب به رهبران ایران، خیلی ممنون خواهم شد اگر از جان این مرد جوان بگذرید، و او را اعدام نکنید. ممنونم!»

پیش از این، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در توئیتی نسبت به حکم اعدام صادر شده برای نوید افکاری ابراز «خشم» کرده بود و اعترافات او را «کذب» و تحت شکنجه دانسته بود.

او همچنین نوشت: «رژیم ایران همچنین دو برادر او را شکنجه و به چند دهه زندان محکوم کرد. آنها را آزاد کنید!»

قوه قضاییه ایران نوید افکاری سنگری را متهم به قتل حسن ترکمان کارمند حراست اداره آبفا شیراز کرده و به علت شرکت او در اعتراضات سراسری مرداد 1397 به «دو بار اعدام» محکوم کرد.

برادر او، وحید افکاری سنگری نیز در مجموع به 54 سال زندان و برادر دیگرش حبیب افکاری سنگری به 27 سال زندان محکوم شده‌اند.

نوید و وحید افکاری اخیرا در دو فایل صوتی جداگانه از زندان شیراز، با رد اتهامات خود و تاکید بر اینکه اقرار آنها تحت شکنجه بوده، ابعاد بیشتری از روند قضایی‌شان را توضیح داده و از وکلای دادگستری درخواست کمک کرده‌اند.

اکنون حسن یونسی، وکیل دادگستری و فرزند وزیر پیشین اطلاعات ایران، وکالت آنها را به عهده گرفته است. او طی روزهای اخیر در گفت‌وگو با رسانه‌ها تاکید کرد که هیچ مدرکی دال بر انجام قتل توسط نوید افکاری در دست نیست و فیلمی که خبرگزاری میزان ادعا کرد نشان می‌دهد نوید در حال ارتکاب جرم است وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size