ربیعی: رشد نقدینگی بیماری اقتصاد ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران سه‌شنبه 1 سپتامبر 2020 در نشست خبری هفتگی، با اشاره به رشد نقدینگی سالانه بیش از 20 درصد در اقتصاد این کشور آن را «بیماری اقتصاد ایران» خواند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ربیعی در این نشست گفت: «یکی از بیماری‌های اقتصاد ایران افزایش نقدینگی به طور متوسط بیش از 20 درصد در سال بوده است.»

وی گفت: «یکی دیگر از محورهای نقشه راه مباحث پولی و مالی است. متاسفانه یکی از بیماری‌های اقتصاد ایران افزایش نقدینگی به طور متوسط بیش از 20 درصد در سال بوده است. با این وصف امسال تاکنون پایه پولی به میزان 4 درصد و نقدینگی 7 درصد رشد داشته است. در این راستا نقشه راه، برنامه کنترل نقدینگی و جهت گیری آن به سمت سیاست‌های توسعه اعتبارات بانکی به نفع تولید را طراحی کرده است.»

سخنگوی دولت ایران با بیان اینکه یکی از آسیب‌های جدی ما بحث واردات غیرضرور و قاچاق بود، گفت، با هدف مدیریت تجارت و توسعه صادرات غیر نفتی و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد و سیاست‌های لازم برای مدیریت واردات و کنترل قاچاق کالا و همچنین توسعه صادرات با کشورهای هدف و همسایه طراحی شده است.

ربیعی درباره پیامدهای بحران کرونا در ایران گفت: «تکانه‌ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کرونا فشار اصلی را بر طبقات مزدبگیر،‌ بازنشسته،‌ افراد فاقد شغل یا افرادی که مشاغل خود را از دست داده‌اند، وارد می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید