اعزام هئیت ایرانی برای گفت‌وگو با طرف‌های اروپائی در مورد مکانیزم ماشه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشورهای امضا کننده برجام امروز 1 سپتامبر 2020 برای بررسی تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران شامل فعال‌سازی مکانیزم اسنپ بک در وین گردهم می‌آیند.

رسانه‌های دولتی ایران اعلام کردند، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه این کشور در راس هیئتی برای مشارکت در این نشست راهی وین شد.

وی قرار است با مدیر آژانس جهانی هسته‌ای ملاقات کند که گزارش تازه‌ای را در مورد تحولات مربوط به پرونده هسته ایران به شورای حکام آژانس ارائه خواهد کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، جامعه جهانی را نسبت به ایستادگی در برابر رفتارهای ایران تشویق کرد و و در پاسخ به بیانیه فرانسه، بریتانیا و آلمان که آمریکا را یه علت خروج از برجام، فاقد حقانیت حقوقی برای فعال سازی مکانیزم ماشه دانسته اند، کشورهای اروپایی را به حمایت از رژیم این کشور متهم کرده است.

پمپئو پس از فعال شدن مکانیزم ماشه به شکل رسمی، در نیویورک به خبرگاران گفت: «فقط آمریکا از شجاعت و باور لازم برای ارائه پیشنهاد قطعنامه برخوردار است اما آنها جانبداری از ایران را بزگزیدند. دوستان ما در آلمان، فرانسه و بریتانیا در جلسات خصوصی خود گفتند که مایل به برداشته شدن تحریم تسلیحاتی علیه ایران نیستند.
رفتار ایران صلح در عراق، یمن و سوریه را خدشه دار می‌کند».

وی افزود که دولت ترامپ نشان داد، برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز نیست و آمریکا مانع دستیابی ایران به موشک‌های بالستیک خواهدشد و «رفتار ایران صلح درعراق، یمن و سوریه را از میان می برد.»

به گفته وی برجام نقشی در ثبات خاورمیانه ایفا نکرد و عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، اشتباه بزرگی خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان نمود که کشورش هر آنچه لازم باشد را برای فعال سازی مکانیزم ماشه عملی خواهد کرد و روسیه و چین سعی دارند اطلاعات غلطی را پیرامون مکانیزم اسنپ بک نشر دهند.

به نظر پمپئو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در کاسته شدن تامین بودجه شبه نظامیان تحت الحمایه ایران موثر واقع شد و حزب‌الله «به دلیل این تحریم‌ها در وضعیت ناهنجاری قرار گرفته است.»

مخالفت اروپا

این در حالی است که کشورهای اروپا سه‌شنبه 1 سپتامبر با تلاش‌های واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌ها سازمان ملل علیه ایران مخالفت کردند. بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای تاکید کردند که قادر به حمایت از اقدام آمریکا نیستند و این گام با تلاش‌های آن‌ها برای حمایت از برجام منافات دارد.

این سه کشور در ادامه بیانه خود خاطر نشان نمودند که «ما برای حفظ برجام، ایران را به دست برداشتن از کلیه اقداماتی که در تعارض با تعهدات آن در چارچوب برجام است، تشویق کرده و به پای بندی تمام عیار و بدون تاخیر به برجام فرا می خوانیم.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ما همچنان و برغم چالش‌های اساسی که در نتیجه بیرون آمدن آمریکا از برجام به وجود آمده، نسبت به آن پای بند هستیم و بر این باوریم که موضوع بی‌احترامی ایران به ادامه تعهدات وارد شده در برجام می‌بایست در چارچوب گفت‌وگو میان کشورهای امضا کننده این توافق حل و فصل گردد.»

مخالفت روسیه

از سوی دیگر به گفته منابع دیپلماتیک، روسیه خواستار نشست شورای امنیت در مورد ایران شد؛ آنهم در حالی که آمریکا می‌کوشد تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را بازگرداند که با مخالفت شدید مسکو روبرو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size