خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی: سپاه 3 موشک و نه 2 موشک به هواپیما شلیک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پرونده سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی اوکراین که سپاه پاسداران ایران آن را در ژانویه 2020 سرنگون و سبب مرگ 176 سرنشین آن شد، هنوز بسته نشده و هر روز اطلاعات جدیدی درباره آن منتشر می‌شود. آخرین مورد از این تحولات عدم پذیرش گزارش بازبینی جعبه سیاه هواپیما از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ایران است. خانواده‌های قربانیان هواپیما آن نیرنگ و بازی سیاسی جدید تهران توصیف کرده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که هواپیما با فاصله حدود 25 ثانیه مورد اصابت دو موشک قرار گرفته و در این فاصله تعدادی از مسافران هنوز زنده بودند. یک منبع امنیتی ایرانی که نخواست نامش فاش شود، به خانواده قربانیان گفته که 3 موشک به هواپیما برخورد کرده‌اند، نه 2 موشک.

Advertisement

یکی از اعضای خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی به العربیه گفت: «ما نیاز به تلاش و فشار بر حکومت کانادا داریم تا به رژیم ایران فشار آورده و گزارش صحیح به دست ما برسد و مسئول این فاجعه مشخص شود.»

این شخص افزود: «یک فرد در ارتش ایران که نخواست نامش فاش شود، سه موشک به سمت هواپیما شلیک کرد ولی موشک اول به هواپیما برخورد نکرد و هنگامی که هواپیما قصد بازگشت فرودگاه داشت موشک دوم به هواپیما برخورد کرد و موشک سوم هم هواپیما را منفجر کرد.»

یک عضو دیگر خانواده قربانیان هم گفت: «رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران گزارش بسیار کوتاهی ارائه کرده و تهدید کرد که موضوع را سیاسی نکنید... بلی این موضوع سیاسی است و یک موضوع عادی نیست.»

فرد سومی از خانواده قربانیان هم گفت: «ما به عنوان خانواده قربانیان چیزی برای از دست دادن نداریم لذا همه را به دادگاه‌های بین‌المللی خواهیم برد تا عدالت را محقق کنیم.»

در روزهای گذشته تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت که بررسی جعبه سیاه نشان داد دو موشک به هواپیما خورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم