.
.
.

تهدید جدید تهران علیه تل آویو: «قاسم» به اسرائیل می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ایران از رونمایی یک موشک بالستیک جدید خبر داد که و مدعی شد که موشک «قاسم» برد موشک‌های تاکتیکی ایران را به اسرائیل رساند.

به گزارش این خبرگزاری جدیدترین موشک بالستیک ایران که نام خود را از «قاسم سلیمانی» فرمانده کشته شده نیروی نیروی قدس سپاه پاسداران گرفته، دارای برد 1400 کیلومتری و تأکید کرده که آن را باید «اولین موشک بالستیک تاکتیکی و سوخت جامد ایرانی دانست» که به‌راحتی توان رسیدن به اسرائیل را دارد.

تسنیم با این توضیح «قاسم» را «ازجمله دستاوردهای مهمی که روز پنجشنبه 30 مرداد ماه در حوزه محصولات دفاعی ساخت وزارت دفاع رونمایی شد» معرفی کرد.

خبرگزاری سپاه یادآور شد که موشک به‌یاد «قاسم سلیمانی» نام‌گذاری شده و آن را به عنوان «آخرین محصول موشکی رونمایی‌شده کشور در دسته موشک‌های زمین به زمین بالستیک» به شمار آورد.

موشک «قاسم»
موشک «قاسم»

ایران هر از چندی اعلام می‌کند که توانسته یک موشک جدید به انبارهای موشکی خود بیفزاید، با اینکه تاکنون منابع مستقل مشخصات موشک‌های تهران از لحاظ برد و قدرت تخریب را راستی‌آزمایی نکرده‌اند، اما ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی‌اش به ویژه اسرائیل با فعالیت‌های موشکی ایران جدی برخورد کرده و آن را خطری منطقه‌ای و نیز فرامنطقه‌ای ارزیابی می‌کنند.

تسنیم با نشر اطلاعات مفصل فنی در باره «موشک قاسم» مدعی شده که این مشخصات، «موشک قاسم را یک موشک قدرتمند نشان می‌دهد که سر جنگی آن قابلیت انهدام اهداف محافظت‌شده با سطوح مقاوم بتنی را نیز به‌راحتی دارد» و افزوده «به‌گفته مسئولان، بُرد این موشک قابل افزایش تا حدود 1700 الی 1800 کیلومتر است».

موشک ابو مهدی هم در راه است!

تسنیم در گزارش دیگری از آنچه «دستاورد نظامی ساخته شده توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» نامید، از رونمایی موشک کروز دریایی «ابومهدی» نام برد، با این همه در پاسخ به شک و تردیدها در این باره، یادآور شد که این موشک «پس از رونمایی، در فضای مجازی با برخی شبهات هم روبرو شد ازجمله اینکه این موشک را نمونه دیگری از موشک هویزه با رنگ آمیزی متفاوت خواندند» و افزود «در این گزارش به این شبهه نیز پاسخ داده خواهد شد».

موشک «ابومهدی»
موشک «ابومهدی»

خبرگزاری تسنیم در ادامه برای آنچه «رفع شبهه» نامید، مدعی شد که «موشک کروز دریایی «ابومهدی» (پروژه طلائیه) روز گذشته در حالی برای اولین بار به نمایش درآمد که پیش از آن، نیروهای مسلح ایران از انواع متنوع کروزهای دریایی با بردهای مختف از 25 تا 350کیلومتر را در اختیار داشتند» و اضافه کرد «این موشک‌ها می‌توانند از روی انواع سکوهای دریایی، زمینی و بعضا هوایی به سمت هدف مورد نظر در دریا شلیک شوند ولی موشک جدید دیروز یک ویژگی مهم داشت و آن اینکه برد کروزهای دریایی ایران را به 3 برابر گذشته یعنی 1000 کیلومتر رساند».

در همین حال سپاه پاسدران ایران با انتشار بیانیه‌ای موشک‌های «قاسم» و «ابومهدی» را نماد «عزم ملی در دکترین بازدارندگی دفاعی و تهاجمی» توصیف کرد و از شلیک آزمایشی این موشک‌ها خبر داد و گفت «صنعت دفاعی کشور ما امروز در لبه فناوری های پیشرفته جهان حرکت می‌کند» و مدعی شد که «سامانه‌های دفاعی بومی تولید شده» ایران توانسته «گوی سبقت در رقابت با نمونه‌های خارجی» را برباید.

در بیانیه سپاه پاسدران آمده است که بر خلاف تصور «دشمنان» بر تحریم های تسلیحاتی ظالمانه «نظام استکبار»، غلبه و با بی‌نیاز کردن کشور به بیگانگان، سامانه ها و تجهیزات بومی این عرصه به ویژه در حوزه موشکی به منظور افزایش عمق راهبردی ایران خبر داد تا به گفته سپاه «دشمنان را حتی از اندیشیدن به نزدیک شدن به مرزهای زمینی، هوایی و دریایی» ایران بر حذر داشت.

برنامه موشکی ایران

برنامه موشکی ایران با پایان جنگ ایران و عراق به‌طور گسترده توسعه یافت و ایران که توانسته بود در دوره جنگ چندین موشک «فراگ» ساخت شوروی سابق را از لیبی تحویل بگیرد به منظور توسعه این برنامه موشک‌های زیادی را از چین و سپس کره‌شمالی به دست آورد و در طول سالیان پس از جنگ به کپی‌برداری و ایجاد تغییراتی در موشک‌های ساخت این کشورها ازجمله موشک‌های روسی، انبارهای خود را با این سلاح انباشته کرد تا از یک ناحیه ضعف نیروی هوایی خود را جبران کند و از ناحیه دیگری بتواند از آن به عنوان برگ برنده در آنچه اکثریت کشورها تهدید می‌نامند و ایران توان بازدارندگی توصیف می‌کند؛ به کار گیرد.

برنامه موشکی ایران همواره مورد نگرانی کشورهای منطقه از جمله اسرائیل بوده و این کشورها برنامه موشکی ایران را خطری بالقوه و جدی علیه امنیت ملی خود ارزیابی کرده‌اند.

برای نمونه اسرائیل سامانه «گنبد آهنین» را برای مقابله با حملات موشکی احتملی ایران به‌طوری گسترده قدرتمند کرده ‌است.

سامانه پدافند موشکی «گنبد آهنین»
سامانه پدافند موشکی «گنبد آهنین»

به همین منظور ایالات متحده آمریکا اخیرا تلاش کرد تا با تصویب قطعنامه‌ای در روز جمعه 23 مرداد، تحریم‌های تسلیحاتی ایران را در شورای امنیت سازمان ملل تمدید کند، اما نتوانست موافقت اعضا از جمله متحدان اروپایی خود را به دست آورد. تنها خود آمریکا و جمهوری دومینیکن، به پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا رای مثبت دادند.

آمریکا تأکید می‌کند که در صورت لغو تحریم‌های تسلیحاتی تهران این کشور به راحتی به اسلحه پیشرفته مجهز خواهد شد و ان را در اختیار شبه‌نظامیان وابسته به خود قرار خواهد داد تا صلح را در منطقه به خطر مواجه کنند.

در پی شکست طرح آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد، واشینگتن از «بازگشت یک‌باره» تحریم‌ها با استفاده از «سازوکار ماشه» خبر داد.

به همین منظور مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا راهی نیویورک شد و برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز روز جمعه 21 آگوست 2020، گفت که کشورش برای ازسرگیری تحریم‌های علیه ایران نیاز به اجازه گرفتن از کسی ندارد و افزود «به مخالفت کسی اهمیت نمی‌دهیم.»

او یادآور شد که ایران تعهدات به توافق برجام را نقض می‌کند و لذا شروط ازسرگیری تحریم‌ها و فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران وجود دارد.

مسئول گروه اقدام ایران در ادامه افزود: «شورای امنیت باید تمدید تحریم‌های تسلیحاتی را تمدید می‌کرد.»

هوک همچنین پاریس، پکن و لندن را به عدم انجام وظایف‌شان در زمینه تحریم‌ها علیه ایران متهم کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، شامگاه چهارشنبه 19 آگوست 2020، به وزیر امور خارجه این کشور دستور داد، «مکانیسم ماشه» را علیه ایران فعال کند تا تمامی تحریم‌هایی که به واسطه توافق برجام برداشته یا تعلیق شده‌اند، از سر گرفته شود.

دونالد ترامپ در یک نشست خبری گفت که آمریکا تحریم‌های بین‌المللی سریعی علیه ایران وضع خواهد کرد و این تحریم‌ها براساس مکانیسم ماشه خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم