.
.
.

اعتراف تلویحی مجلس ایران به حق آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران طرحی دو فوریتی ارائه کرده‌اند که براساس فعال‌سازی مکانیسم ماشه حق همه «اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل» از جمله آمریکا شناخته شده ولی پیشنهاد شده که اگر آمریکا ماشه را فعال کرد، ایران باید از برجام خارج شود. فعال شدن مکانیسم ماشه سبب می‌شود همه تحریم‌هایی که براساس توافق برجام برداشته یا تعلیق شده‌اند، از سر گرفته شوند.

همزمان با بالا گرفتن اختلافات درباره تفسیرها از توافق برجام و درباره این سوال که آیا آمریکا حق فعال کردن مکانیسم ماشه را دارد، یا خیر، تعدادی از نمایندگان مجلس ایران، طرحی دو فوریتی ارائه کرده‌اند که بر قرائت آمریکا از برجام صحه گذاشته و فعال‌سازی مکانیسم ماشه را حق همه اعضای دائم شورای امنیت دانسته‌اند. آمریکا عضو دائم شورای امنیت است.

در این طر ح دو فوریتی که تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر شده، آمده «یکی از بحث برانگیزترین مفاد توافق بین المللی برجام، مکانیسم حل و فصل اختلافات معروف به مکانیسم ماشه (Snapback) است که در بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام گنجانده شده است. چنین مکانیسمی این اختیار را به اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل می دهد تا در یک بازه زمانی ۲ ماهه و با استفاده از حق وتو تمامی قطعنامه های پیشین را که براساس برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به حالت تعلیق درآمده بودند، مجددا فعال سازد.»

پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران مدعی شده بود که « روش اسنپ بک کاملا مشخص است. از نظر حقوقی آمریکا هیچ جایگاهی برای اسنپ بک ندارد» ولی طرح دوفوریتی مجلس ایران نشان می‌دهد نهاد قانونگذار در ایران قائل به حق «اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل» از جمله آمریکا است.

ظریف همچنین گفته بود: « آمریکا اگر اسنپ بک را انجام دهد، این کارش هیچ ارزش قانونی ندارد و هر نتیجه‌ای که از این اسنپ بک حاصل شود، به اذعان همگان بی‌ارزش خواهد بود و هیچ اثری هم نخواهد داشت.»

در سوی دیگر اما مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در صفحه توئیترش با اقتباس از اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا که به «پدرخوانده توافق هسته‌ای» مشهور است گفت:«به محض این که ایالات متحده معتقد شود که ایران به تعهداتش پایبند نیست، دیگر هیچ کشوری قادر نخواهد بود ما را از ازسرگیری تحریم‌ها منع کند.»

در ادامه طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس ایران مجددا بر حق ایالات متحده بر فعال‌سازی مکانیسم ماشه تاکید شده و خروج ایران از توافق برجام به عنوان واکنشی به فعال‌شدن ماشه از سوی آمریکا، پیشنهاد شده است.

در این طرح آمده: «... بنا به اعلام رسمی دولت آمریکا شاهد اقدام بعدی آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه خواهیم بود. لذا جهت حفظ منافع ملی ضرورت دارد تا در صورت انجام چنین اقدامی و با توجه به اینکه ادامه حضور ایران در برجام با بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت خالی از هر نفعی می‌باشد، می‌بایست الزام به خروج از برجام را به عنوان یک اقدام بازدارنده به تصویب رساند.»

ارائه این طرح انتقاداتی را در شبکه‌های مجازی به راه انداخته و یک وکیل بین‌المللی و تحلیلگر سیاست خارجی به نام «رضا ناصری» را به نامه‌نگاری علنی به محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران درباره این موضوع واداشت.


در بخشی از نامه ناصری به قالیباف آمده: « در این جدال تفاسیر، طرح مورد نظر بر تفسیر غلط آمریکا صحه می‌گذارد: یعنی در این سند رسمی مجلس ایران اعلام شده برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ «به اعضای دائمی شورای امنیت» این اختیار را داده تا «با استفاده از حق وتو» تمامی قطعنامه‌هایی که تعلیق شده بود را مجددا فعال‌سازی کند! »