.
.
.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران: افزایش کرونا ناشی از خطای راهبردی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، شعله‌ور شدن بیماری کرونا در ماه‌های اخیر را ناشی از خطای راهبردی در مواجهه با این ویروس دانست.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، جمعه 14 اوت 2020 علیرضا زالی از افزایش «مشکلات و خسارات کرونا» نسبت به روزهای ابتدایی شروع این بیماری خبر داد.

زالی تاکید کرد که برای مدیریت بیماری، نوع رویکرد حکومت‌ها به کرونا و عوارض آن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

او با بیان اینکه اعتماد عمومی به هر دلیل مخدوش شود، آثار خودش را در اثربخشی رفتار حاکمیت نشان خواهد داد افزود: «اگر نگاه واقعی به کرونا نداشته باشیم، اعتماد عمومی را از دست خواهیم داد».

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به خطای راهبردی در شعله‌ور شدن کرونا، گفت: «خطای راهبردی که در ماه‌های اخیر و به دنبال شعله‌ور شدن بیماری کرونا شاهد آن بودیم. این بود که این عامل را فقط به حساب مردم گذاشتیم که واقعیت اینگونه نبود».

زالی تاکید کرد که مردم مجبور هستند برای بقا و ادامه حیات، به فکر معیشت باشند، در حالیکه شتابزدگی در ایجاد بازگشایی‌ها می‌تواند افکار عمومی را به این سمت ببرد که بیماری خاموش شده است.

او هر گونه تعلل و تزلزل در رعایت شیوه‌نامه‌ها را همراه با «عوارض و آثار ناگواری» عنوان کرد که باعث آسیب به «وحدت مردم» خواهد شد.

پیش از این، علی آقامحمدی رئیس کارگروه ارزیابی فرصت‌های مدیریت کرونا، شیوع موج دوم کرونا در ایران را قطعی دانسته بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، 28 ژوئن 2020 او در ادامه اظهار کرد: «ما در حال حاضر در مرحله‌ی پایانی موج اول هستیم و استان‌هایی که موج شیوع این بیماری در آنها بیشتر انجام شده، امروز شاهد افزایش ابتلا هستند».

این در حالی است که رئیس‌جمهوری ایران 6 ژوئن 2020 با انکار شیوع موج دوم کرونا گفته بود: «نباید با بیان این که نقطه دوم و سوم اوج بیماری کرونا در کشور ایجاد شده فضای روانی جامعه را به هم بریزیم».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، روحانی برخی از مردم را متهم کرد که در طول دوران کرونا «دچار مشکل دیگری شده‌اند» ولی «از صبح دچار وسواس هستند و مداوم دست‌های خود را می‌شویند و وسایل را ضدعفونی می کنند».

از سوی دیگر، در همان زمان، گزارش‌های مختلفی از شیوع کرونا در 14 استان ایران منتشر شده بود و تعداد بیماران جدید شناسایی شده در هر روز، به دوران اوج شیوع کرونا در ایران رسیده بود.