گزارشگران بدون مرز توقیف روزنامه «جهان صنعت» را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان گزارشگران بدون مرز، در بیانیه سه شنبه 11 اوت، توقیف روزنامه جهان صنعت و سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگارانی را که تلاش در انتشار مستقل اطلاعات دارند، محکوم کرد.

جهان صنعت روز دوشنبه 10 اوت به دنبال انتشار گفت‌وگویی با محمدرضا محبوب‌فر، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، که در آن از نادرستی آمارهای منتشر شده از سوی وزارت بهداشت صحبت کرده بود، از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

در گزارش روز یکشنبه 9 اوت روزنامه جهان صنعت، به نقل از محمدرضا محبوب‌فر، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، آمار رسمی روزانه از سوی وزارت بهداشت، «مهندسی شده» توصیف شده بود. او تخمین زده بود که آمار رسمی ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، «یک بیستم آمار حقیقی» است.

گزارشگران بدون مرز با اشاره به آنچه پنهان‌کاری دربارهٔ شمار قربانیان کرونا در ایران و سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل نامید، نوشت که این اقدامات، افزایش خطر مرگ را در پی دارد.

نکته جالب این است که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری امروز خود ضمن تاکید بر لزوم رعایت خطوط قرمز امنیتی نظام از سوی جامعه مطبوعاتی ایران گفت: «سیاست دستگاه قضایی در دوران تحول دستگاه قضایی تلاش شده به جای رویکرد سخت گیرانه و سزا دهی، رویکرد اصلاحی مدارا و اقناعی باشد و سرلوحه رسیدگی های قضایی در این حوزه قرار گیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم