کرفت: گزینه درست همان تمدید تحریم تسلیحاتی علیه نظام ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کلی کرفت، سفیر ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل گفت،ما هیچ گزینه دیگری به جز تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران و گسترش صلح و ثبات در سرتاسر جهان نداریم.

خانم کرفت شامگاه دوشنبه 10 اوت در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: «تصور کنید که 19 اکتبر فرا رسیده، بدون این که ممنوعیت فروش تسلیحاتی ایران تمدید شده باشد و چین و روسیه می ‌توانند به ایران سلاح بفروشند. نتیجتا ایران می‌تواند این تسلیحات پیشرفته و مرگبار را به سازمان‌های تروریستی خود در سرتاسر جهان اراسل کند تا به عنوان مثال در خاورمیانه علیه اسرائیل، سوریه، یمن، عراق، لیبی، لبنان به کار گرفته شود.»

Advertisement

سفیر آمریکا در سازمان ملل افزود: «ما یک گزینه روشن داریم. انتخاب میان بزرگترین حامی تروریسم جهان و بین صلح و امنیت در سرتاسر جهان. ایالات متحده بسیار قاطعانه بر این باور است که تنها یک راه درست وجود دارد.»

کلی کرفت در مورد احتمال مخالفت روسیه و چین با ممنوعیت تمدید فروش تسلیحات متعارف به ایران گفت: «ما به طور واضح اعلام کردیم که ایالات متحده از همه ابزارهای خود استفاده می‌کند تا در این خصوص اطمینان یابد که ممنوعیت فروش تسلیحاتی، تمدید خواهد شد.»

سفیر آمریکا در شورای امنیت افزود: ‌«ایران، بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است. ایران در یمن با تقویت حوثی‌ها، در سوریه با رژیم اسد،‌ ونزوئلا و در عراق با شبه‌نظامیان شیعه، تروریسم را گسترش می‌دهد.»

شایان ذکر است که آمریکا با توجه به اقدامات خصمانه رژیم ایران در منطقه، حمایت از تروریسم و مسلح کردن گروههای نیابتی خود در خاورمیانه که عامل بر هم خوردن ثبات منطقه است، خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران شده است که تحت قطعنامه 2231 شورای امنیت در 18 اکتبر پایان می یابد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر و در پیامی به اعضای شورای امنیت گفت: «این نهاد با یک گزینه روبرو است: ایستادن در حمایت از صلح و ثبات جهانی، همان گونه که بنیانگذاران سازمان ملل می‌خواستند؛ یا این که بگذارد مهلت ممنوعیت فروش تسلیحات به نظام ایران منقضی شده و به ماموریت سازمان ملل که ما متعهد به محافظت از آن هستیم، خیانت کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم