.
.
.

وزارت خارجه ایران: دولت پاکستان چیزی درباره توقیف نفتلکش ایرانی اعلام نکرده‌ اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست روز دوشنبه 10 اوت در باره توقیف نفتکش ایرانی از سوی پاکستان گفت، در حال پیگیری در این باره هستیم اما از سوی دولت پاکستان چیزی اعلام نشده است.

براساس گزارش خبرگزاری ایسنا، موسوی درباره برخی اخبار مبنی بر توقیف یک نفتکش ایرانی از سوی پاکستان، گفت: «تا جایی که خبر داریم و بررسی کردیم و از مقامات ذی ربط در سازمان بنادر و کشتیرانی جویا شدیم، هنوز رسما چیزی به ایران در این زمینه اعلام نشده و هیچ خبری رسمی مبنی بر توقیف کشتی ایرانی داده نشده است»

او گفت: «در عین حال ما در حال پیگیری و جمع آوری اطلاعات هستیم اما از سوی دولت پاکستان چیزی رسما اعلام نشده است.»

دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان شنبه 8 اوت از توقف یک کشتی ایرانی به دلیل انتقال نفت، در بندر کراچی پاکستان به درخواست آمریکا خبر داد. منابع خبری پاکستان در گزارشی عنوان کردند این کشتی توسط یک سازمان آمریکایی رهگیری شده و به پاکستان برای توقیف آن اطلاع داده است.

در همین رابطه رحمان مالک دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان، نسبت به انتقال نفت ایران به این کشور هشدار داد و گفت: این یک مسئله مهم بین‌المللی است و می‌تواند در نهایت به اعمال فشار علیه پاکستان منجر شود. او با اشاره به توقیف این کشتی ایرانی در بندر کراچی به خاطر «قاچاق نفت ایران» به پاکستان گفت: با توجه به آنکه این گونه اقدامات نقض تحریم‌ها علیه ایران است و در پاکستان هم مبنای قانونی ندارد، یک موضوع مهم بین‌المللی است که می‌تواند پاکستان را تحت فشار قرار دهد.

این مقام پاکستانی طی هشداری به وزارت کشور پاکستان گفت: «این کشتی ایرانی توسط یک سازمان آمریکایی رهگیری شده و سپس این سازمان به دولت پاکستان برای توقیف آن اطلاع داده است.»

این سازمان آمریکایی از دولت پاکستان خواسته است تا نسبت به تبعات واردات، صادرات و همچنین پالایش نفت ایران اقدامی قانونی انجام دهد.

مالک از سازمان تحقیقات فدرال پاکستان خواست تا تحقیقاتی را درباره طرف‌های درگیر در واردات نفت خام و گازوئیل از ایران به پاکستان در دستورکار قرار دهد.

او همچنین خواستار انجام تحقیقات در باره اقدامات مشابه در گذشته و توزیع سوخت وارداتی از محل این اقدام در شبکه توزیع سوخت این کشور شد.

دبیر کمیته امور داخلی سنای پاکستان در پایان گفت اطلاعات مربوط به محموله این کشتی نادرست بوده است.

در همین حال، عباس‌نژاد مدیر کل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران نیز به خبرگزاری فارس گفت: «هنوز کشور پاکستان به ما به عنوان کشور صاحب پرچم نفتکش بابت توقیف کشتی اعلام رسمی نداشته است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم