موسوی در باره بلند کردن پرچم طالبان در تهران: تجمعی ساده برای ابراز احساسات بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبای موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری امروز دوشنبه 10 اوت 2020 در پاسخ به سوالی در مورد تجمعی که در آن پرچم طالبان در تهران بلند شده بود گفت، فکر می‌کنم تجمعی ساده برای ابراز احساسات از سوی عده‌ای بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، وی درباره تجمعی که اخیرا در پارکی در تهران انجام شد و در آن پرچم طالبان بالا برده شد، گفت: «آنچه گفته شد در پارک ملت انجام شده است، به هر حال ایران میزبان میلیون‌ها شهروند افغان است و آنها ممکن است طرفدار گروه‌هایی در افغانستان باشند و گرایش‌های مختلفی داشته باشند. مطمئن نیستم که وابستگی داشتند به گروهی یا صرفا ابراز خوشحالی و بیان احساس و هواداری صرف بوده است یا خیر که این را باید مراجع ذی ربط در این باره نظر دهند.»

او گفت: «ولی فکر می‌کنم تجمعی ساده برای ابراز احساسات از سوی عده‌ای بوده است.»

منابع در تهران جمعه 31 ژوئیه 2020 از تجمع و بر افراشته‌شدن پرچم «طالبان مقیم تهران» همزمان با آتش‌بس سه‌روزه به مناسبت عید قربان میان این گروه و دولت افغانستان در پارک ملت تهران خبر دادند.

پس از آن کاربران افغان در شبکه اجتماعی توییتر با راه اندازی هشتگ «از طالبان حمایت نکنید» واکنش‌های شدید نشان دادند.

پس از انتشار تصاویر تجمع و برافراشته‌شدن پرچم «طالبان مقیم تهران»، پلیس امنیت عمومی «تهران بزرگ» از دستگیری عاملان تولید و باز نشر این عکس‌ها خبر داد.

«سردار علی ذوالقدری» رئیس پلیس امنیت عمومی تهران روز شنبه 1 اوت 2020 گفت «با توجه به اینکه روز گذشته در پی انتشار عکس‌هایی در فضای مجازی که در آن چند نفر در یکی از پارک‌های تهران پرچم یک گروهک تروریستی را به نمایش گذاشته بودند، موضوع در دستور کار پلیس امنیت عمومی قرار گرفت.»

او افزود «در پی این اقدام که موجبات سوء استفاده رسانه‌های معاند را در پی داشت با سرعت عمل پلیس عاملان اصلی تولید و بازنشر این تصاویر شناسایی و دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شدند.»

ذوالقدری در حالی گروه طالبان را «تروریست» خطاب می‌کند که پیشتر عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران 19 ژوئیه 2020 در مصاحبه اختصاصی با طلوع نیوز تایید کرد که دولت ایران با طالبان تماس دارد. عراقچی در آن زمان گفت «شاید چندین سال است که ما همان‌طوری که با همه گروه‌ها تماس داشتیم با آن‌ها [طالبان] هم تماس داشتیم؛ نظرات‌شان را شنیدیم، نظرات خودمان را هم گفتیم، در یک مقطعی هم نمایندۀ آن‌ها به ایران سفر کرد، من باهاش صحبت کردم، با من گفت‌وگو کرد. یک‌بار دیگر هم نمایندۀ دیگری [طالبان به ایران] آمد که با وزیر خارجه ما ملاقات کرد».

از سوی دیگر، سهیل شاهین سخنگوی گروه طالبان به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری ریانوواستی (Ria Novosti) تایید کرد که این گروه با ایران تماس دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید