خیزش بیروت: تصرف وزارت‌خارجه و دو وزارت‌خانه دیگر و برپاشدن چوبه‌دار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تظاهرات یا به بیان دیگر خیزش خودجوش 8 اوت توده‌های مردم در بیروت که اکثریت آن را جوانان تشکیل داده‌اند، در اعتراض به بی‌مبالاتی و بی‌مسئولیتی مسئولان به‌ویژه در ارتباط با انفجار مهیب اخیر بندر بیروت در سه‌شنبه سیاه برپا شده، هر لحظه روند شتابنده‌تری به خود گرفته‌ است.

تظاهرکنندگان در تلاش برای ورود به محوطه مجلس نمایندگان، با واکنش شدید نیروهای ضدشورش لبنان در پرتاب گاز اشک‌آور و شلیگ گلوله‌های جنگی مواجهه شده و جمعی از آن‌ها معترضان بشدت زخمی شدند که هنوز شمار مجروحان مشخص نشده‌ است.

درجریان این زد و خوردها آتش‌سوزی در یکی از ساختمان‌های نزدیک مجلس رخ داده و در حال امتداد یافتن است و خبرهایی تأیید نشده از کشته‌شدن یکی از نیروهای ضد اغتشاش انتشار یافته ‌است.

این در حالی است که بخشی از تظاهرکنندگان «روز حساب» ساختمان وزات خارجه لبنان را تصرف کرده و پرچم‌های سرخ رنگ را در ورودی آن آویخته‌اند که شعار «بیروت پایتخت انقلاب» بر آن نوشته شده ‌است.

در همین اثنا حسن دیاب نخست‌وزیر لبنان در سخنانی تلویزیونی تأکید کرد آمادگی دارد به مدت دو ماه، مسئولیت امور را پذیرفته تا توافقی در مورد چگونگی مدیریت اوضاع جاری به‌دست آید و دوشنبه آینده پیشنهادش در مورد برگزاری انتخبات پیش‌رس مجلس را مطرح خواهد ساخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم