واکنش کاربران افغان به اقدام دولت ایران: طالبان مقیم تهران را دستگیر کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از اعلام مقام‌های ایرانی مبنی به دستگیری عاملان تولید و بازنشر خبر نمایش پرچم طالبان در پارک ملت تهران، بیشتر کاربران افغان از این کار دولت ایران شدیداً انتقاد کرده و نوشتند، طالبانی که برای آموزش نظامی به ایران رفته اند آزاد هستند، اما کسی که خبر حضور آنها را نشر کرده دستگیر شده است.

بیشتر کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «عارف احمدی را آزاد کنید» دادخواهی مجازی راه‌اندازی کرده از وزارت امور خارجه افغانستان خواستند باید از طریق سفارت این کشور در تهران این موضوع را بررسی کند و اطمینان دهد که به عارف احمدی کدام آسیبی نرسیده است.

Advertisement

این کاربران افغان تاکید کرده که عارف احمدی مرتکب هیچ جرمی نشده بلکه فقط از حضور طالبان در قلب تهران اطلاع داده است.

موسا ظفر کاربر افغان نوشت: «عارف احمدی را دریابید. عارف احمدی اولین کسی بود که عکس طالبان در پارک ملت تهران را نشر کرد. اکنون مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که "عاملان انتشار" این خبر را دستگیر کرده‌اند».

ظفر در ادامه نوشت: «یعنی طالبانی که برای آموزش نظامی به ایران رفته‌اند و در پارک تجمع کردند آزاد هستند اما کسی که خبر حضور آنها در پارک را نشر کرده دستگیر شده است».

صابر رحیمی کاربر دیگر افغان نوشت: « عارف احمدى دربازداشت است بجرمى كى چرا آموزش طالبان را افشا کرده است».

روح‌الله حسینی کاربر دیگری نوشت: « از جناب احمدی صاحب حمایت می‌کنیم که صدای خود را علیه ایران کثیف که در ظاهر خود را دوست افغانستان ولی در باطن حامی تروریست وطالبان به ضد افغانستان معرفی می‌کند».
محمد عماد کاربر دیگر نوشت: « این از عادت‌های جمهوری اسلامی است عاملین ازاد هستن و نشر کننده‌ها به جرم انتشار باید زندانی شوند».

عبدالولی کاکایی نوشت، عارف احمدی را «دیشب ساعت 3 شب از خانه‌اش گرفته و برده اند. هنوز معلوم نیست کجا برده اند».

دستگیری عاملان نشر خبر نمایش پرچم طالبان در تهران

پس از انتشار تصاویر تجمع و برافراشته‌شدن پرچم «طالبان مقیم تهران» همزمان با آتش‌بس سه‌روزه به مناسبت عید قربان میان این گروه و دولت افغانستان، پولیس امنیت عمومی «تهران بزرگ» از دستگیری عاملان تولید و باز نشر این عکس‌ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سردار علی ذوالقدری رئیس پولیس امنیت عمومی تهران بزرگ روز شنبه 1 اوت 2020 گفت «با توجه به اینکه روز گذشته در پی انتشار عکس‌هایی در فضای مجازی که در آن چند نفر در یکی از پارک‌های تهران پرچم یک گروهک تروریستی را به نمایش گذاشته بودند، موضوع در دستور کار پلیس امنیت عمومی قرار گرفت».

او افزود «در پی این اقدام که موجبات سوء استفاده رسانه‌های معاند را در پی داشت با سرعت عمل پلیس عاملان اصلی تولید و بازنشر این تصاویر شناسایی و دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شدند».

گفتنی است روز گذشته عارف احمدی یکی از کاربران مهاجر افغان در ایران در صفحه فیس‌بوک خود از تجمع و بر افراشته‌شدن پرچم «طالبان مقیم تهران» همزمان با آتش‌بس سه‌روزه به مناسبت عید قربان میان این گروه و دولت افغانستان در پارک ملت تهران خبر داد.

رئیس پولیس امنیت عمومی تهران بزرگ در پایان مدعی شد که این افراد هیچ ارتباطی با «گروهگ تروریستی مذکور» نداشتند.

ذوالقدری در حالی گروه طالبان را «تروریست» خطاب می‌کند که پیشتر عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران 19 ژوئیه 2020 در مصاحبه اختصاصی با طلوع نیوز تایید کرد که دولت ایران با طالبان تماس دارد.

عراقچی در آن زمان گفت «شاید چندین سال است که ما همان‌طوری که با همه گروه‌ها تماس داشتیم با آن‌ها [طالبان] هم تماس داشتیم؛ نظرات‌شان را شنیدیم، نظرات خودمان را هم گفتیم، در یک مقطعی هم نمایندۀ آن‌ها به ایران سفر کرد، من باهاش صحبت کردم، با من گفت‌وگو کرد. یک‌بار دیگر هم نمایندۀ دیگری [طالبان به ایران] آمد که با وزیر خارجه ما ملاقات کرد».

در همین رابطه عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان در 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تاریخ 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

از جانب دیگر، قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم