عضو مجلس ایران: آمریکا هرگز نمی‌تواند مورد اعتماد مردم ایران باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت، آمریکا هرگز نمی‌تواند مورد اعتماد مردم ایران باشد.

فداحسین مالکی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، با اشاره به بیانات اخیر رهبر ایران گفت، بیاناتی که اخیرا رهبر این کشور گفته را به نوعی در سال‌های گذشته نیز شنیده است که درباره‌ی مذاکره با آمریکا هشدار داد، به خصوص این‌که به هیچ عنوان آمریکا نمی‌تواند مورد اعتماد ملت ایران باشد آن هم به دلیل اقدامات صورت گرفته در طول چهار دهه گذشته.

Advertisement

مالکی در ادامه گفت، خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌هایش به موضوع انفعال اروپایی‌ها در رفع تحریم‌ها اشاره‌ای داشته که بارزترین نمونه آن تلاش برای تصویب قطعنامه علیه ایران بود.

قابل ذکر است که رهبر ایران جمعه 31 ژوئیه با بیان اینکه بانک مرکزی در این کشور برای مسئله ارز در تلاش است، اعلام کرد که گزارشی به او داده شده که نشان می‌دهد این مسئله «دلایل امنیتی سیاسی» دارد و کسانی هستند که به این «آتش‌افروزی» دامن می‌زنند.

علی خامنه‌ای در برنامه زنده تلویزیونی که به مناسبت عید قربان برای مردم سخن می‌گفت، ادعا کرد که هدف آمریکایی‌ها از تحریم «به ورشکستگی کشاندن دولت و کشور» یعنی «متلاشی کردن اقتصاد کشور» است، او هدف دیگر تحریم را «قطع رابطه جمهوری اسلامی با نیروهای مقاومت» عنوان کرد.

او با اعتراف به تاثیر تحریم در ایجاد مشکلاتی در این کشور، افزود: «البته همه مشکلات مربوط به تحریم نیست و مقداری به ضعف‌های ما در مدیریت مربوط می‌شود، مقداری مربوط به کروناست».

رهبر ایران تلویحا به حمایت کشورش از برخی گروه‌ها در منطقه اشاره و تاکید کرد که ایران یک «عمق راهبردی» در منطقه دارد و یک عده از دولت‌ها و ملت‌ها حاضرند برای تحقق اهداف این کشور تلاش کنند اما آمریکا می‌گوید این را کنار بگذارد. او با اشاره به خروج آمریکا از برجام، به وعده‌های اروپایی برای حفظ برجام اشاره کرد و آنها را به بدعهدی متهم کرد و تکیه اقتصاد ایران به این وعده‌ها را خیلی «مضر» دانست.

رئیس کل بانک مرکزی ایران به تازگی علت افزایش قیمت ارز را «رفتار هیجانی» ناشی از «قطعنامه اخیر شورای حکام علیه ایران» و «شیوع ویروس کرونا» عنوان کرده بود در حالیکه سیر صعودی نرخ دلار نشان می‌دهد که روند افزایشی آن از یک ‌ماه قبل از قطعنامه اخیر شورای حکام، آغاز شده بود.

بررسی قیمت ارز طی دو سال اخیر در ایران، نشان از نوسانات زیادی دارد. اردیبهشت 1397 قیمت دلار حدود 6 هزار تومان بود و در روزهای اخیر به مرز 25 هزار تومان هم رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم