ايران از دستگیری فردی که «سرکرده گروه تندر وابسته به آمریکا» نامید خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فردی به اتهام رهبری گروهی موسوم به «تندر» در ایران دستگیر شده است. ایران این گروه را وابسته به آمریکا و «انجمن پادشاهی ایران» می‌داند.

اخبار ساعت 14 تلوزیون ایران، شنبه 1 اوت 2020 اعلام کرد که فردی را به علت آنچه «سرکردگی گروه تندر وابسته به آمریکا» نامید، دستگیر کرده است.

جزئیات بیشتری در این رابطه ارائه نشد اما پیش از این، رسانه‌های ایران گروه تندر را به انفجار حسینیه رهپویان وصال شیراز که طی آن تعداد کشته و زخمی شدند، متهم کرده بود.

خبرگزاری دانشجو، 17 دسامبر 2011 از کشته شدن 14 نفر و زخمی شدن 124 نفر دیگر در این حادثه و دستگیری سه تن از اعضای اين گروه به نام‌های «مهدی اسلامیان، روزبه یحیی‌زاده و علی‌اصغر پشته» که با حکم اعدام مواجه شدند، خبر داد.

پیش از این رهبر گروه تندر، از ماموریت شخصی برای ترورش از سوی جمهوری اسلامی خبر داده بود که او قبل از انجام ترور، خود را به پلیس معرفی کرده بود.

خبرگزاری تسنیم نیز امروز گزارش داد که «فتح‌الله منوچهری» ملقب به «فرود فولادوند» این گروه را تشکیل داده بود و شبکه تلویزیونی «Your TV» متعلق به وی، مسئول تبلیغات و انتشار مواضع این گروه که برای براندازی نظام جمهوری اسلامی تلاش می‌کرد را به عهده داشت.

بر اساس این گزارش، پس از ناپدید شدن فولادوند در 29 مه 2011 فرد دیگری به ‌نام #جمشید_شارمهد به‌ عنوان مسئول این گروه معرفی شد.

عفو بین‌الملل پیش از این بازداشت فرود فولادوند را تأیید کرده و از بازداشت او طی «عملیات فریب وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران» اطلاع داد. از سرنوشت فرود فولادوند اطلاعی در دسترس نیست.

این در حالی است که پسر فرود فولادوند در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود که پدرش در زندان جمهوری اسلامی است و در ترکیه ناپدید شده بود.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که دستگیری «جمشید شارمهد» نیز در ترکیه انجام شده است.

گفتنی است، سازمان‌های حقوق بشری همواره دستگیری‌ها و محاکمات امنیتی و سیاسی را در ایران غیرقانونی توصیف می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید