تحویل جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرد که جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش تحویل داده شد.

در حالی که برادر غلامرضا منصوری، قاضی متهم به دریافت رشوه 500 هزار یورویی، حدود سه هفته پیش اعلام کرد که با گذشت نزدیک به یک ماه از مرگ قاضی منصوری و علیرغم پیگیری‌های مجدانه خانواده و مراجعات و مکاتبات مکرر با مسئولان وزارت خارجه و مسئولان قضایی در خصوص استرداد جسد، هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده، امروز خبر تحویل جسد قاضی منصوری به خانواده‌اش منتشر شد.

Advertisement

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، شنبه 1 اوت 2020 عباس مسجدی آرانی در جمع خبرنگاران از عدم اعلام نتیجه پرونده قاضی منصوری به مراجع قضائی و نامشخص بودن علت فوت او خبر داد.

به گفته او حدود 10 روز پیش جسد این قاضی سابق، به پزشک قانونی منتقل و بررسی‌های اولیه (معاینه جسد) انجام شد، اما به دلیل طولانی بودن فرایندهای تشخیصی، تا یکی دو هفته آینده پاسخ به مرجع قضائی اعلام می‌شود.

مسجدی آرانی در ادامه اظهار کرد: «پیکر متوفی با دستور مقام قضایی به خانواده‌اش تحویل داده شد و این پرونده در دادسرای امور جنایی تهران در حال رسیدگی است».

گفتنی است، غلامرضا منصوری قاضی پیشین دادگاه‌‌های ایران، متهم به مشارکت در باند رشوه‌خواری در قوه قضاییه و دریافت 500 هزار یورو رشوه بود.

پس از تشکیل دادگاه اکبر طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه، مشخص شد که قاضی منصوری در خارج از ایران به سر می‌برد. به گفته مقام‌های قضایی او در سال 2019 از ایران خارج شده بود.

با انتشار خبر دستگیری او در بخارست رومانی توسط پلیس این کشور، خبر آزادی او نیز بلافاصله منتشر شد. بر اساس حکم قاضی دادگاهی در شهر بخارست این متهم تا مدت محدودی و تحت شرایط خاصی آزاد شده بود، اما خبر پیدا شدن جسد بی‌جان او در هتل محل اقامتش، روز جمعه 19 ژوئن 2020 در رسانه‌های رومانی منتشر شد.

گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره قتل منصوری مطرح شد. به علت متهم بودن او در پرونده طبری و احتمال افشاگری هنگام بازگشت به ایران درباره برخی متخلفان این پرونده که هنوز آزاد هستند.

قاضی منصوری، سابقه صدور احکام سنگین برای برخی روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی، طی سال‌های اخیر را در کارنامه خود داشت. منصوری که متهم به مشارکت در باند رشوه‌خواری در قوه قضاییه است در آلمان ساکن بود.

وب‌سایت رسمی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران پس از انتشار خبر دستگیری این متهم خواستار پیگرد قضایی علیه او در رومانی به دلیل اقداماتش در «تهدید آزادی و حقوق روزنامه‌نگاران» شد، آنتونی بلانگر، دبیرکل این فدراسیون، خواستار آن شد که پیگرد قضایی غلامرضا منصوری بدون استرداد او به ایران در کشور رومانی صورت بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم