سازمان عفو بین‌الملل: شرایط زندان‌های ایران بی‌رحمانه و غیرانسانی است

فقدان تجهیزات لازم در زندان‌ها برای مقابله با بیماری‌های واگیردار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل محتوای نامه‌هایی را منتشر کرده که بر اساس اعلام این سازمان مربوط به «درخواست‌های مکرر مقامات ارشد سازمان زندان‌ها از وزارت بهداشت برای تامین امکانات مورد نیاز برای مهار شیوع ویروس کرونا و درمان زندانیان مبتلا شده» در ایران است که از سوی این وزارتخانه نادیده گرفته شده است.

سازمان عفو بین‌الملل که برای اولین بار است محتوای چهار نامه‌ رسمی درز کرده که به دستش رسیده را رسانه‌ای می‌کند، اظهار کرد که جزئیات این نامه‌ها با اظهارات رسمی رئیس سابق سازمان زندان‌ها و مشاور فعلی رئیس قوه قضاییه اصغر جهانگیر «تضادی آشکار» دارد که پیش‌تر از اقدامات مقامات در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها به عنوان کاری «بزرگ» و «بی‌نظیر» یاد کرده بود و گزارش‌ها درباره بالا رفتن میزان مبتلایان و مرگ‌های مرتبط با ویروس کرونا در داخل زندان‌ها بر اثر ازدحام جمعیت، شرایط بهداشتی و کمبود دسترسی به امکانات درمانی را انکار کرده بود.

دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در این باره گفت: «این نامه‌های رسمی مستنداتی رسواکننده از قصور فاجعه‌بار دولت ایران در زمینه محافظت از زندانیان را به دست می‌دهند.

درخواست‌های مکرر برای تامین اقلام ضروری از جمله مواد ضدعفونی کننده، تجهیزات حفاظتی شخصی و لوازم پزشکی نادیده گرفته شده‌اند. این وضعیت به ویژه خطرناک است چون همان طور که در نامه‌ها نیز اذعان شده، گروه‌های به شدت آسیب‌پذیر در زندان‌های ایران محبوس هستند».

در ادامه این گزارش آمده است که علیرغم انکار حکومت ایران درباره اینکه هیچ زندانی در اثر کرونا تاکنون جان خود را از دست نداده، گروههای حقوق بشری مستقل و مرتبط با منابع داخل زندان‌ها از مرگ بیش از بیست زندانی مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در زندان قزل حصار (2 نفر) در استان البرز، ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ (6 نفر) و زندان شهر ری (2 نفر) در استان تهران، زندان ارومیه (8 نفر) در استان آذربایجان شرقی، زندان‌های کامیاران (1 نفر) و سقز (1 نفر) در استان کردستان و زندان سپیدار (1 نفر) در اهواز خبر داده‌اند، این در حالی است که درخواست سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای بازدید از زندان اوین در اسفند 1398 رد شده است.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین از ندادن مرخصی به زندانیان عقیدتی، مدافعان حقوق بشر، فعالان محیط زیست، زندانیان دوتابعیتی و اتباع خارجی که به خاطر باورهای مذهبی‌شان زندانی شده‌اند و آنهایی که به شکلی غیرقانونی و خودسرانه در ارتباط با اعتراضات آبان 1398 بازداشت شده‌اند، انتقاد کرد.

این سازمان همچنین روند احضار معترضان، مخالفان و دگراندیشان سیاسی، فعالان حقوق اقلیت‌ها و مدافعان حقوق بشر به زندان برای اجرای احکام ناعادلانه حبس و برگرداندن بعضی زندانی‌های عقیدتی به زندان که در اسفند به مرخصی فرستاده شده بودند را مورد انتقاد قرار داد.

در ادامه این گزارش، شرایط زندان‌های ایران «بی‌رحمانه و غیرانسانی» توصیف شده که در آن این موارد مشاهده شده است: «کمبود امکانات تهویه هوای مناسب، سرویس‌های بهداشتی کثیف و ناکافی، کمبود امکانات و مواد شوینده لازم برای شستن ظروف و لباس‌های زندانیان و دیگر نیازهای بهداشت شخصی، فشار کم آب در دوش‌های حمام، آلودگی گسترده به حشرات، کمبود آب قابل شرب، غذای کم کیفیت و کمبود شدید تختخواب که زندانیان مجبور می‌شوند روی زمین بخوابند، استفاده از وایتکس برای ضدعفونی کردن سطوح که باعث تشدید کیفیت بد هوا و افزایش سرفه‌های شدید، احساس درد و تنگی در قفسه سینه و حملات آسم شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید