خامنه‌ای: مسئله ارز دلایل امنیتی سیاسی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رهبر ایران با بیان اینکه بانک مرکزی در این کشور برای مسئله ارز در تلاش است، اعلام کرد که گزارشی به او داده شده که نشان می‌دهد این مسئله «دلایل امنیتی سیاسی» دارد و کسانی هستند که به این «آتش‌افروزی» دامن می‌زنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر جمعه 31 ژوئیه 2020، علی خامنه‌ای در برنامه زنده تلویزیونی که به مناسبت عید قربان برای مردم سخن می‌گفت، ادعا کرد که هدف آمریکایی‌ها از تحریم «به ورشکستگی کشاندن دولت و کشور» یعنی «متلاشی کردن اقتصاد کشور» است، او هدف دیگر تحریم را «قطع رابطه جمهوری اسلامی با نیروهای مقاومت» عنوان کرد.

او با اعتراف به تاثیر تحریم در ایجاد مشکلاتی در این کشور، افزود: «البته همه مشکلات مربوط به تحریم نیست و مقداری به ضعف‌های ما در مدیریت مربوط می‌شود، مقداری مربوط به کروناست».

رهبر ایران تلویحا به حمایت کشورش از برخی گروه‌ها در منطقه اشاره و تاکید کرد که ایران یک «عمق راهبردی» در منطقه دارد و یک عده از دولت‌ها و ملت‌ها حاضرند برای تحقق اهداف این کشور تلاش کنند اما آمریکا می‌گوید این را کنار بگذارد.

او با اشاره به خروج آمریکا از برجام، به وعده‌های اروپایی برای حفظ برجام اشاره کرد و آنها را به بدعهدی متهم کرد و تکیه اقتصاد ایران به این وعده‌ها را خیلی «مضر» دانست.

او اینستکس را یک «بازیچه چرندی» خواند که تا الان هم تحقق پیدا نکرده و افزود: «خلاصه اینستکس این است که ایران پول هایی که از کشورهای دیگر طلب دارد را به حضرات اروپایی‌ها بدهد تا آنها هر جنسی که به مصلحت می‌دانند را برای ایران بخرند و بفرستند».

خامنه‌ای در ادامه اعتراف کرد که ایران از لحاظ معیشت عمومی دچار مشکل است و معیشت خانوارها دچار مشکل جدی است و باید اینها «علاج» بشود.

رهبر ایران، تنها به گفتن اینکه «دورادور» به آقای رئیس‌جمهور «پیغام» داده که «کارهایی را باید انجام بدهد» تا این مشکلات رفع شود، بسنده کرد.

او «مهار قیمت‌ها» را یک مسئله فوری عنوان و اظهار کرد: «بانک مرکزی امروز برای مسئله ارز در تلاش است. گزارشی به ما دادند که مساله ارز دلایل امنیتی سیاسی دارد، البته نه اینکه دلایل اقتصادی نداشته باشد. کسانی هستند که به این آتش‌افروزی دامن می‌زدند».

رئیس کل بانک مرکزی ایران به تازگی علت افزایش قیمت ارز را «رفتار هیجانی» ناشی از «قطعنامه اخیر شورای حکام علیه ایران» و «شیوع ویروس کرونا» عنوان کرده بود در حالیکه سیر صعودی نرخ دلار نشان می‌دهد که روند افزایشی آن از یک ‌ماه قبل از قطعنامه اخیر شورای حکام، آغاز شده بود.

بررسی قیمت ارز طی دو سال اخیر در ایران، نشان از نوسانات زیادی دارد. اردیبهشت 1397 قیمت دلار حدود 6 هزار تومان بود و در روزهای اخیر به مرز 25 هزار تومان هم رسید.

بر اساس گزارش روزنامه شهروند، 21 ژوئن 2020، زهرا کریمی استاد اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به این روند ممتد افزایشی، علت اصلی رشد قیمت دلار را نه در رفتارهای هیجانی و نه قطعنامه شورای حکام بلکه در شرایط اقتصادی ایران عنوان کرده و گفت: «قطعنامه اخیر شورای حکام علیه ایران، محتوای ملایمی داشت و نمی‌تواند منجر به رفتارهای هیجانی در بازار ارز شود بلکه تداوم روند کاهش درآمدهای ارزی به دلیل افت فروش نفت و شیوع ویروس کرونا باعث شده روند افزایش نرخ دلار در هفته‌های اخیر ادامه داشته باشد. بنابراین تا زمانی که روند کاهشی درآمدهای ارزی ایران ادامه داشته باشد، طبیعی است که دولت نتواند قیمت از را پایین نگه دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید