مخالفت وزارت بهداشت ایران با برگزاری مراسم محرم و موافقت قوه قضائیه با آن!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که وزارت بهداشت ایران با برگزاری مراسم مذهبی پرجمعیت در ماه محرم به صراحت مخالفت کرده است، سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید مجالس مذهبی با «رعایت حداکثری» دستورالعمل‌های بهداشتی قابل برگزاری است.

غلامحسین اسماعیلی سه‌شنبه 28 ژوئیه در یک نشست خبری گفته که «مجالس و محافل مذهبی ما از جمله دعای با برکت عرفه با رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی از ناحیه جامعه ایمانی ما قابل برگزاری است.»

او افزود: «شرایط کرونایی» کشور، «به هیچ عنوان نباید باعث غفلت ما از برکت این ایام و از دست دادن فضیلت روز عرفه و عید سعید قربان شود.»

این مقام رسمی قوه قضائیه در عین حال از «همکاران قضایی» خود خواسته که برای «پیشگیری و مقابله با هنجارشکنی‌های کرونایی از حداکثر ظرفیت‌های قانونی و توان ضابطان دستگاه قضایی استفاده کنند.

اظهارات وی در حالی مطرح می‌شود که علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، روز سه‌شنبه 28 ژوئیه اعلام کرد که این وزارتخانه، «مخالف» برگزاری مراسم پرجمعیت و به ویژه در محیط‌های سربسته است.

رئیسی در حاشیه جلسه کمیته مشورتی مبارزه با بیماری کرونا در جمع خبرنگاران هشدار داده که اگر شرایط و پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود در برگزاری مراسم عزاداری شب‌های محرم و پیش رو «دچار مشکل» می‌شویم.

وی با بادآوری اینکه امسال نمی‌توان مراسم سال‌های قبل را به همان شکل برگزار کرد، تاکید کرده که «نظر قاطع وزارت بهداشت این است که برگزاری مراسم در محیط سر بسته با جمعیت زیاد ممنوع است. با برگزاری مراسم در محیط‌های سربسته کاملاً و محکم مخالفت می‌کنیم.»

این در حالی است که شمار موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران به شدت افزایش یافته و باعث بازگشت شماری از محدودیت‌ها در برخی مناطق شده است.

بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت، تعداد قربانیان کرونا در ایران به حدود 16 هزار نفر و مجموع بیماران شناسایی شده به 293 هزار نفر و 606 نفر رسیده است.

در همین اثنا 25 استان کشور نیز از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز یا هشدار قرار دارند.

پیشتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز در اظهاراتی جنجال‌برانگیز گفته بود که عزاداری محرم حتی در مناطقی که از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز هستند، باید برگزار شود.

او از «فرهنگ عاشورایی» به عنوان عامل ایستادگی در مقابل «دشمن» یاد کرده و گفته بود تجربه برگزاری مراسم‌ مذهبی ماه رمضان نشان داد که این مراسم‌ها «باعث شیوع کرونا» نبوده‌اند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که در موج اول شیوع کرونا، دولت با اصرار بر نقش موثر تجمع مردم در مکان‌های مذهبی، خواستار تعطیلی مراکز مذهبی مانند حرم امام رضا در مشهد و حرم معصومه در قم شد.

اظهارات روحانی بازتاب زیادی در فضای مجازی فارسی‌زبان داشت و مورد انتقاد قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید