ربیعی: برنامه حزب دموکرات‌ آمریکا یک گام مثبت در شناخت واقعیت‌های ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در نشست خبری روز سه‌شنبه 28 ژوئیه، برنامه حزب دموکرات آمریکا در انتخابات را یک گام کوچک ولی مثبت در شناخت واقعیت‌های ایران برشمرد اما آن را همچنان «جاه‌طلبانه» عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی وی از برنامه حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات پیشرو ریاست جمهوری این کشور، اظهار کرد: «متاسفانه دولت آمریکا مدت هاست که شنوایایی و بینایی خود را از دست داده و نه قادر به شنیدن نظر کارشناسان آمریکایی است و نه می تواند واقعیت های ایران را ببینید.»

وی افزود: «با هر معیاری، سیاست فشار حداکثری شکست خورده و وزیر امور خارجه آمریکا همچنان در حال ارائه اطلاعات غلط به رئیس جمهور آمریکاست. پومپئو مصمم است که رئیس اش را فریب بدهد و این همان کاری بود که جان بولتون به مدت یکسال انجام می داد.»

او در ادامه گفت: «ما هیچ عجله ای برای اعتراف آمریکا به شکست نداریم. آنها می توانند تا هر زمان که مایل باشند، به مسیر اشتباه ادامه بدهند، امریکا را منزوی کنند و هزینه آن را در معادالت جهانی بپردازند.»

سخنگوی دولت ایران با اشاره به برنامه حزب دموکرات آمریکا در انتخابات گفت: «اعتقاد داریم که یک گام کوچک ولی مثبت در شناخت واقعیت‌های ایران است اما هنوز جاه طلبانه است. در مجموع، ما اهمیتی به جملاتی که بر روی کاغذ نقش می‌بندند، نمی دهیم و منتظر گام‌های عملی هستیم که هدف از آن تصحیح و جبران اشتباهات گذشته است.»

ربیعی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران اشتیاقی برای توجه به سیاست‌های حزبی و داخلی در آمریکا ندارد. ما آمریکا را به عنوان کشور که صرف نظر از احزابی که دولت تشکیل می‌دهند، می بینیم؛ کشوری که مسئولیت‌های بین‌المللی دارد و باید به تعهداتش پایبند باشد و مانند یک کشور عادی و عضوی از جامعه بین‌المللی رفتار کند.»

قابل ذکر است که حزب دموکرات آمریکا برنامه خود برای سال 2020 خود در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را منتشر کرد. بر اساس این برنامه آمریکا به برجام بازخواهد گشت و هدف تغییر رژیم جمهوری اسلامی در ایران را دنبال نخواهد کرد.

این برنامه در مقایسه با برنامه این حزب در سال 2016 لحن آشتی‌جویانه‌تری در برابر ایران دارد و نگاهی تردیدآمیز به مداخله نظامی در خاورمیانه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید