ایران؛ فقر غذایی طبقات فرو دست و حذف شبه کامل طبقه متوسط

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش جراید و خبرگزاری‌های داخلی ایران، این روزها «فقر غذایی» گریبانِ طبقات فرودست را گرفته به ویژه که از ابتدای سال جاری، همه اقلام خوراکی بیش از 40 درصد گران شده‌ است و لذا طبیعی است که امسال بیشتر از سال‌های قبل، بسیاری از أقلام ضروری از گوشت قرمز و سفید گرفته تا پنیر و تخم مرغ در حال محو شدن از سفره‌های کارگران و اقشار کم‌درآمد باشد.

روزنامه ایران در شماره امروز 28 ژوئیه خود نوشت: «قیمت یک ماه سفره ایرانی چند تمام می‌شود؟ برای آنکه بتوانیم رقم دقیقی از یک سفره ایرانی استخراج کنیم 21 کالای پرمصرف را هدف گذاری کردیم. بر اساس محاسبات روزنامه ایران هزینه یک خانوار قشر متوسط 4 نفره در یک ماه که به قول معروف از بَرج‌های خود در مواد غذایی زده است و مصرف معقولی دارد در حدود یک میلیون و 219 و 400 تومان است. این در حالی است که عدد به دست آمده، حداقلی و بدون در نظر گرفتن وعده های غذایی با سبزیجات است.»

آیا در صدد حذف کامل طبقه متوسط هستند؟

به گزارش ایلنا، فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها) که محاسبات سبد معاش و هزینه‌های زندگی کارگران را ماهانه انجام می‌دهد می گوید: آیا نمایندگان مجلس یازدهم نمی‌دانند که پنیر شده آرزوی سفره‌ی کارگر؛ مگر کارگر می‌تواند پنیر کیلویی 95 هزار تومان بخرد؟! یک کارگر چندی پیش به من مراجعه کرد گفت من پنج سر عائله دارم، مدتی‌ست فقط نان سنگک برای خانه می‌خرم! شما عمق فاجعه را ببینید.

یک عضو دیگر شورای عالی کار نیز با اشاره به اینکه با ورود به هر مغازه ای به راحتی می‌توان افزایش قیمت کالاها و محصولات را نسبت به دو سال گذشته مشاهده کرد، گفت: «اگر حقوق کارگر در دو سال گذشته مطابق با نرخ محصولات لبنی افزایش یافته بود به مراتب این قشر با مشکلات کمتری مواجه بودند.»

به گزارش ایلنا، مهرداد مویدی در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات کارمندان و افرادی که از دولت حقوق می گیرند به مراتب کمتر از قشر کارگران است بیان می کند: «اگرچه دولت مبالغی را در قالب کمک هزینه به کارمندان اختصاص می‌دهد اما متاسفانه هیچ وقت تصمیمی برای رفاه جامعه کارگری اتخاذ نمی کند.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه بی‌شک زندگی جامعه کارگری تحت تاثیر گرانی‌ها بیمار شده است می‌افزاید: «متاسفانه تورم موجود باعث شده که مشکلات کارگران روز به روز بیشتر شود.»

عضو شورای عالی کار می افزاید: «اگرچه حقوق کارگران در سال جاری حدود 21 درصد افزایش یافت اما این افزایش هیچ تناسبی با قیمت کالاهای موجود ندارد.وی با اشاره به اینکه در صورتی‌که حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکند بی شک در آینده ای نه چندان دور با بحران سو تغذیه مواجه خواهند شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید