کاهش 45 درصدی صادرات و 26درصدی واردات غیرنفتی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری تسنیم به تازگی گزارش داد که بررسی آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد، همزمان با شیوع کرونا در ایران از بهار امسال صادارت و واردات این کشور نسبت به سال قبل افت داشته است.

براساس گزارش تسنیم، بر پایۀ آمار گمرک ایران صادرات غیرنفتی ایران نسبت به سه ماهۀ اول سال قبل حدود 45 درصد افت کرده و از 11 میلیارد دلار در سال قبل به 6 میلیارد و 300 میلیون دلار کاهش یافته است.

آمار گمرک ایران نشان می‌دهد، در بهار امسال واردات این کشور روی هم 7 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 26 درصد کاهش داشته است.

این در حالی است که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران، رشد صادرات غیرنفتی را از مهمترین اولویت‌های ایران در مقابل «برنامه‌های بدخواهان جمهوری اسلامی» معرفی کرد.

اسحاق جهانگیری، در نشست بررسی توسعۀ موقعیت ترانزیتی ایران در تعامل با کشورهای همسایه که امروز دوشنبه 27 ژوئیه با حضور وزرای امور خارجه، راه، صنعت و رئیس سازمان توسعۀ تجارت برگزار شد گفت: «توسعۀ صادرات غیرنفتی از مهمترین اولویت‌‌های جمهوری اسلامی است».

او گفت، موفقیت در این زمینه همچنین در عرصۀ اتصالات ترانزیتی برنامه‌ها و سیاست‌های بدخواهان ایران را نقش بر آب می‌کند. اما اکنون گمرک این کشور از کاهش صادرات و واردات غیرنفتی خبر می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید