موسوی: به وقت مقتضی پاسخ به اقدام آمریکا در مورد هواپیمای مسافربری را خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه 27 ژوئیه در نشستی گفت، به وقت مقتضی پاسخ لازم به اقدام آمریکا در مورد هواپیما مسافربری را خواهد داد.

براساس گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه ایران در این نشست خبری گفت: «آمریکایی‌ها انواع و اقسام راهزنی‌ها را دنبال می‌کنند. آنها از راهزنی دریایی به راهزنی هوایی رسیده اند و اقدام خطرناکی را علیه هواپیمای مسافربری ایران در فضای سوریه و لبنان انجام داند».

او در ادامه گفت: «قطعا ایران و وزارت خارجه با کمک ستاد نیروهای مسلح، قوه قضائیه، سازمان هواپیمایی کشوری، همه اقدامات لازم را برای پشیمانی آمریکایی‌ها انجام خواهد داد».

وی با بیان اینکه در سطح بین المللی نیز از طریق دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل اقداماتی را انجام داده و برخی از اقدامات دیگر نیز در حال انجام است افزود: «به محض اینکه گزارش نهایی که در برگیرنده جزئیات است به دست ما برسد سایر اقدامات حقوقی و دیپلماتیک خود را اعم از شکایت و پیگیری انجام خواهیم داد».

موسوی تاکید کرد: «ایران در وقت مقتضی پاسخ این اقدام تروریستی آمریکا را انجام خواهد داد».

یک فروند هواپیمای مسافری شرکت هواپیمایی ماهان شامگاه پنج‌شنبه 23 ژوئیه 2020 به دو فروند هواپیمای جنگنده در آسمان سوریه نزدیک شده و ناچار به کاهش شدید ارتفاع شد. در این حادثه تعدادی از مسافران زخمی شدند.

پس از آن خبرگزاری تسنیم 24 ژوئیه اعلام کرد که برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها، هیچ شخصیت سیاسی یا نظامی در هواپیمای ماهان حضور نداشته است. پیگیری‌های این خبرگزاری نشان داد، برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها، هیچ شخصیت سیاسی یا نظامی در هواپیمای ماهان که مورد دو جنگنده نزدیک آن شده بودند، حضور نداشته است.

قابل ذکر است که ماهان ایر به دلیل خدمات‌رسانی به سپاه پاسداران و انتقال پیکارجو و تسلیحات به سوریه از سال 2011 از سوی آمریکا تحریم شده است. پرواز هواپیماهای ماهان ایر از سال 2019 نیز بر فراز آلمان و فرانسه ممنوع شد. در پی جنگ داخلی سوریه که از مارس 2011 آغاز شد، تا کنون بیش از 380 هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر دیگر آواره شدند. ایران در این جنگ با تمام توان از رژیم بشار اسد حمایت کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا هم در ماه می 2020 با انتقاد از چین درباره صدور اجازه ورود هواپیماهای شرکت ماهان ایر گفت چین هواپیمایی ماهان که ناقل تروریست‌هاست را به خاکش راه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید