منتظری به ظریف: نزدیک شدن جنگنده‌های آمریکا به هواپیمای ایران را پیگیری کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران در نامه‌ای به وزیر امور خارجه این کشور، خواستار «پیگیری حقوقی و قضایی تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران» شد.

براساس گزارش خبرگزاری ایسنا، دادستان کل ایران با تاکید بر اینکه این اقدام آمریکا خطرناک برخلاف قواعد حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های شیکاگو و مونترال است، گفت: «می‌بایست به منظور برخورد قاطع و عبرت آموز با دولتمردان آمریکا و مقابله با آن در سطح ملی و بین المللی از طرق مختلف حقوقی، قضایی و سیاسی به صورت جدی پیگیری شود.»

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش کرد که یک فروند هواپیمای مسافری شرکت هواپیمایی ماهان شامگاه پنج‌شنبه 23 ژوئیه 2020 به دو فروند هواپیمای جنگنده در آسمان سوریه نزدیک شده و ناچار به کاهش شدید ارتفاع شد. در این حادثه تعدادی از مسافران زخمی شدند.

پس از آن خبرگزاری تسنیم 24 ژوئیه اعلام کرد که برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها، هیچ شخصیت سیاسی یا نظامی در هواپیمای ماهان حضور نداشته است. پیگیری‌های این خبرگزاری نشان داد، برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها، هیچ شخصیت سیاسی یا نظامی در هواپیمای ماهان که مورد دو جنگنده نزدیک آن شده بودند، حضور نداشته است.

قابل ذکر است که ماهان ایر به دلیل خدمات‌رسانی به سپاه پاسداران و انتقال پیکارجو و تسلیحات به سوریه از سال 2011 از سوی آمریکا تحریم شده است. پرواز هواپیماهای ماهان ایر از سال 2019 نیز بر فراز آلمان و فرانسه ممنوع شد. در پی جنگ داخلی سوریه که از مارس 2011 آغاز شد، تا کنون بیش از 380 هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر دیگر آواره شدند. ایران در این جنگ با تمام توان از رژیم بشار اسد حمایت کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات‌متحده آمریکا هم در ماه می 2020 با انتقاد از چین درباره صدور اجازه ورود هواپیماهای شرکت ماهان ایر گفت چین هواپیمایی ماهان که ناقل تروریست‌هاست را به خاکش راه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size