عباس موسوی: چند حمله سایبری با ابعاد گسترده به زیرساخت های ایران رخ داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران اذعان کرد که در چندماه اخیر چند حمله سایبری با ابعاد گسترده هم به زیرساخت های ایران رخ داده که با تحلیل ابعاد و فناوری بکار رفته می‌توان گفت از ناحیه دولت‌ها پشتیبانی یا انجام شده است.

به گزارش روز پنجشنبه 23 ژوئیه اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، موسوی در گفتگویی با خبرنگاران در رابطه با گمانه زنی ها درباره خرابکاری و حملات سایبری علیه ایران توسط برخی دولت‌ها و رژیم‌ها،گفت: هزاران حمله سایبری به‌شکل روزانه به زیرساخت‌های کشور می‌شود که چیز جدیدی نیست، اکثراین حملات بدون هیچ تاثیری توسط سامانه های پدافند و «تیمهای واکنش به حوادث کامپیوتری» ما دفع می‌شوند. در چندماه اخیر چند حمله سایبری با ابعاد گسترده تر هم به زیرساخت های کشور رخ داده که با تحلیل ابعاد و فناوری بکار رفته می‌توان گفت از ناحیه دولت‌ها پشتیبانی یا انجام شده است.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اینکه آیا خرابکاری‌ها و آتش سوزی‌های اخیر ناشی از این حملات بوده است؛ مخصوصا با توجه به خبری که در مورد دستور رییس جمهوری آمریکا برای حمله سایبری به ایران و چند کشور دیگر منتشر شده است، گفت: خیر، آتش سوزی‌های اخیر ربطی به حملات سایبری نداشته است. در مورد دستور آقای ترامپ خیلی طبیعی است که بگوئیم از این پس هر حمله سایبری به ایران بشود م ظنون اصلی دولت آمریکا خواهد بود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

موسوی در پاسخ به اینکه آیا ایران پاسخی به این حملات داده یا قصد دارد که بدهد، اظهار داشت: اجازه دهید که اول روشن کنم که برعهده گرفتن غیررسمی یا بلوف‌های توخالی در انتساب هر حادثه ای که در کشور ما رخ می دهد توسط دیگران نشان دهنده اوج استیصال و دست بسته بودن آنهاست وگرنه آتش سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان نه عجیب است و نه مختص به امسال بوده است. پس آنچه توضیح می‌دهیم الزاما ربطی به حوادثی که در ذهن شماست ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «ایران حق خود در انجام عمل متقابلِ مناسب و متناسب را در زمان مقتضی محفوظ می داند. ما ممکن است در دفاع از خود در مقابل حملات سایبری از هر وسیله ای اعم از فضای سایبری یا سایر جنگ افزارها استفاده کنیم.»

این درحالی است که غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل یکشنبه گذشته در مصاحبه با خبرگزاری «خانه ملت» با اشاره به دستور محرمانه‌ رئیس‌جمهوری آمریکا به سازمان اطلاعات مرکزی برای حمله سایبری به ایران، از شورای عالی امنیت ملی خواست که به این موضوع ورود کند

او در این رابطه گفته بود «تهدید ارتش آمریکا تهدید جنگی است که در لایه‌های دیگر باید مورد بررسی قرار گیرد. شورای عالی امنیت ملی باید در این خصوص تصمیم‌گیری کند و پاسخ جدی به آنها دهد.»

گفتنی است که هفته گذشته یک مقام سابق آمریکایی ادعا کرده بود که آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) با دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا عملیات‌های سایبری مخفیانه علیه سپاه پاسداران ، آژانس اطلاعاتی روسیه (اف اس بی) و سایر کشور‌ها را در دستور کار قرار داده است. بنا بر این اظهارات، ترامپ دستور محرمانه انجام حملات سایبری را در سال 2018 امضاء کرده و بسیاری از محدودیت‌هایی را که توسط دولت قبلی اعمال شده بود از بین برده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید