وزیر خارجه اوکراین: ادعای بروز خطای انسانی در سانحه هواپیما مسافربری پذیرفتنی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، گفته است که کشورش ادعای ایران درباره وقوع «خطای انسانی» در ساقط شدن این هواپیما را نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها هم‌زمان با بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین که با شلیک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد، دمیترو کولبا وزیر خارجه اوکراین سه‌شنبه 21 ژوئیه با بیان این موضوع تاکید کرد: «در جهان مدرن تنها یک نفر نمی‌تواند به همین سادگی یک هواپیما را ساقط کند، حتی اگر این فرد بسیار مکار، زبردست یا شرور باشد.»

کولبا از ایران خواست تمام جزئیات واقعه را شرح دهد و خواهان گسترش دامنه سوالات از خطای انسانی به چگونگی «عملکرد سیستم کنترل حریم هوایی ایران» شد.

لازم به اشاره است که روز دوشنبه 20 ژوئیه، وزیر خارجه کانادا که تعداد زیادی از مسافران هواپیما اوکراینی از شهروندان کشورش بودند، گفت که کانادا اعتبار چندانی برای گزارش مقدماتی ایران درباره سرنگون شدن هواپیما و نقش «خطای انسانی» در آن قائل نیست.

پنج خواسته اوکراین از ایران

وزیر خارجه اوکراین گفته است که این کشور به دنبال پاسخ سوالات خود درباره عملکرد سیستم پدافند در زمان ساقط کردن هواپیما است و این که آیا این سیستم درست کار می‌کرده یا دخالتی در فعالیت آن صورت گرفته است.

کولبا از ایران خواستار توضیح علت واقعی سرنگون کردن هواپیمای غیرنظامی در آسمان ایران شد و از ایران خواست تا به 5 خواسته اوکراین در این پرونده پاسخ دهد که عبارتند از:

اذعان ایران به مسئولیت بین‌المللی خود در قبال ساقط کردن هواپیمای اوکراینی

پوزش خواهی و تضمین‌های لازم را برای تکرار نشدن این حادثه

اجرای تحقیقات فنی با شرایط تعیین‌‍شده در کنوانسیون شیکاگو

انجام تحقیقات جنایی مستقل و بی‌طرفانه و محاکمه تمامی مجرمین

پرداخت غرامت مناسب

شایان ذکر است که شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین چند ساعت بعد از موشک‌باران پایگاه‌های آمریکا در بغداد به تلافی کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و در زمانی رخ داد که سیستم پدافندی در وضعیت هشدار بود ولی با وجود این وضعیت، ایران پرواز هواپیماهای غیرنظامی را متوقف نکرد.

گفتنی است که هیچ یک از فرماندهان سپاه بعد از این حادثه استعفا نداده، برکنار نشده و مورد بازخواست یا توبیخ نیز قرار نگرفتند بلکه مشاهده شد امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه بارها مورد تقدیر و ستایش قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید