سخنگوی قوه قضاییه ایران: تغییر حکم اعدام سه معترض آبان‌ماه بخاطر کارزار تویتری نبود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران به تازگی در گفت‌وگو با بخش خبری 21 گفت، حکم اعدام متهمان اعتراضات آبان بخاطر کارزارها در شبکه‌های اجتماعی تغییر نکرد.

سخنگوی قوه قضاییه ایران در این گفت‌وگو، در واکنش به کارزار هشتگ «اعدام_نکنید» و تاثیر آن بر توقف حکم اعدام سه تن از متهمان اعتراضات آبان گفت: «قبل از اینکه فضای رسانه‌ای در این حد گسترده شود، اعلام کردیم که راه‌های قانونی برای اعاده دادرسی وجود دارد. البته در مورد اینکه نتیجه چه خواهد بود، پیشداوری نمی‌کنیم و عادت کرده ایم به دور از هیاهو و جنجال و توجه به فضاسازی تصمیم قضایی بگیریم.»

وکلای سه متهم محکوم به اعدام که در اعتراضات آبان سال گذشته دستگیر شده بودند 19 ژوئیه 2020 اعلام کردند که درخواست اعمال ماده 474 برای بررسی مجدد این پرونده از سوی دیوان عالی، پس از پیگیری وکلا جهت اعمال این ماده، پذیرفته شد.

وکلا در این باره بیان کردند: «با توجه به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه در خصوص احتمال پذیرش درخواست اعاده دادرسی در این پرونده، امید به نقض رأی بدوی داریم و بر همین اساس درخواست اعمال ماده 474 را تقدیم رئیس دیوان عالی کشور کردیم».

آنها در ادامه افزودند: «حسب اطلاع واصله، خوشبختانه این درخواست توسط رئیس دیوان عالی کشور پذیرفته شده و پرونده جهت بررسی مجدد به یکی از شعب دیوان عالی ارجاع شده است و باتوجه به موازین قانونی و رویه جاری قضایی در حال حاضر اجرای حکم اعدام موکلین تا زمان تعیین تکلیف نهایی قضایی در این پرونده، متوقف می‌باشد».

به گفته این وکلا یکی از قضات دیوان عالی در شعبه رسیدگی کننده هم قبلا مخالف رای صادره بوده و بر همین اساس ابراز امیداوری کردند که در چارچوب عدل و انصاف این پرونده مورد بررسی مجدد قرار گرفته و رأی قبلی نقض شود.

این در حالی است که سخنگوی قوه قضاییه ایران 14 ژوئیه، در بیست و نهمین نشست خبری خود در پاسخ به سئوالی در باره تایید حکم اعدام سه نفر از محکومین اعتراضات در حوادث آبان ماه، اظهار کرد: «این حکم بعد از فرجام‌خواهی متهمان و وکلای مدافع آن‌ها به تایید دیوان عالی کشور رسیده و به دادسرا اعاده شده است».

در همان روز، کاربران شبکه‌های اجتماعی هشتگ «اعدام نکنید» را در توئیتر، ترند کردند.

این هشتگ توسط برخی از چهره‌های هنری، سیاسی و ورزشی ایرانی نیز تکرار شد.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های سال گذشته در آبان‌ماه هستند که قوه قضاییه ایران برای نخستین بار درباره پرونده آن‌ها صحبت کرده است. پیش از این دو تن از وکلای این متهمان به نهایی شدن حکم اعدام آن‌ها اشاره کرده بودند.

هشتگ #اعدام_نکنید در توئیتر که در ایران فیلتر است، طبق گفته برخی از کارشناسان این حوزه بیش از چهار میلیون بار توئیت و ریتوییت شد. این هشتگ چندین ساعت در بین هشتگ‌های ترند و داغ جهانی قرار گرفت.

همچنین هزاران پست‌ و استوری‌ در حمایت از این سه معترض و هشتگ اعدام نکنید در اینستاگرام منتشر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید