خانواده‌ قربانیان هواپیمای اوکراینی: ایران قوانین بین‌المللی را به مضحکه گرفته ‌است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی سرنگون شده با موشک پدافند سپاه، یکشنبه 19 ژوئیه با انتشار بیانیه ای تاکید سازمان هواپیمای کشوری ایران بر عامل «خطای انسانی» در سرنگون کردن هواپیما را رد کرد.

در این بیانیه، خانواده های جان باختگان به گزارش اخیر سازمان هواپیمایی کشوری اشاره کرده و اعلام کردند که این گزارش تلاش دارد که «موضوع پیچیده و چند لایه» این حمله را به سطح «خطای انسانی» در سایت دفاع ضدهوایی تقلیل دهد.

بیانیه خانواده های جان باختگان با اشاره به دلایلی که سازمان هواپیمایی کشوری در مورد خطای سامانه ضدهوایی سپاه ذکر کرده از جمله اشتباه در نصب سامانه که جهت شمال را با 107 درجه اختلاف نشان می‌داد، این پرسش مطرح شده که اگر چنین بود، چرا این پدافند فقط پرواز پی‌اس 752 را هدف قرار داد و در مورد بقیه هواپیماها خطا نکرد؟

در بخش دیگری از این بیانیه ضمن طرح پرسش های دیگر در مورد گزارش سازمان هواپیمایی کشوری آمده است که این سازمان، یک مجموعه دولتی است و چون مستقل نیست، واجد شرایط تحقیق در این زمینه نیست؛ چرا که توجه خود را بر ارائه دلایل مطرح شده توسط رژیم ایران قرار داده است.

انجمن خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی در ادامه درباره آخرین گزارش سازمان هواپیمای کشوری ایران آورده است: ساختن روایت دروغین «خطای انسانی» و تهیه این گزارش به شدت ناقص، تداوم مضحکه قرار دادن همه قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی است.

از سوی دیگر حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس 752 که همسر و دخترش را در این فاجعه از دست داده است، روز شنبه 18 ژوئیه در توییتر خود از رسانه‌ها خواست که از به کار بردن توصیف «حادثه» برای اقدام سپاه پاسداران خودداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید