علی ربیعی در واکنش به هشتگ «اعدام نکنید»: باید به خواست افکار عمومی احترام گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در واکنش به هشتگ «اعدام نکنید» در یاداشتی در روزنامه ایران نوشت، باید به خواست افکار عمومی احترام گذاشت.

ربعی در رابطه با داغ شدن هشتگ اعدام نکنید نوشت: «مطابق معمول در کنار یک خواست طبیعی افکار عمومی که به اعتقاد من باید به آن احترام نهاد زیرا هر اقدامی که از سوی دولت به مفهوم اعم صورت می‌گیرد، باید با نگاهی به مصلحت و منفعت مردم، ثبات و آینده ایران و جامعه باشد این بار هم در یک برنامه موج‌سوارانه رئیس جمهور آمریکا با وقاحتی باورنکردنی در توئیتی به زبان فارسی خواستار توقف اعدام این متهمان شد.»

به گزارش خبرگزاری جماران، ربیعی در ادامه نوشت: «در روزهای گذشته همزمان با اعلام حکم اولیه سه نفر از جوانان مرتبط با نـــاآرامـــی‌هــای آبان 98، شـــــاهد شکل‌گیری موجی در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #اعدام_نکنید، بودیم.»

در ادامه یاداشت سخنگوی دولت ایران آمده است: «در میان همه آنهایی که خواستار توقف اعدام آن متهمان بودند، شاهد همصدایی تعدادی از هنرمندان و فعالان اجتماعی خوشنام هم بودیم که نه تعلق سیاسی به حزب و جناحی دارند و نه به فکر انجام یک عمل سیاسی بودند و شاید فقط از سر نگرانی ملی به این کارزار مجازی پیوسته باشند. همین‌طور می‌توانستیم هزاران توئیت دیگر را ببینیم که چه موافق آن باشیم و چه مخالف، باید بپذیریم که دارای خاستگاهی طبیعی درون جامعه ایران نیز هستند.»

شامگاه سه‌شنبه 14 ژوئیه در اعتراض به تأیید حکم اعدام سه تن از معترضان تظاهرات سراسری آبان 98، شمار زیادی از کاربران ایرانی با هشتگ «اعدام نکنید» طوفان توییتری به راه انداختند و جمعی از چهره‌های سیاسی ایران که به مواضع مستقل و شبه‌مستقل خود در فضای سیاسی ایران شهرت دارند، نسبت به این هشتگ همنوایی آشکاری را نشان دادند.

از جمله محمود صادقی، نماینده پیشین تهران در مجلس شورای اسلامی، با به کار بردن هشتگ «اعدام_نکنید» در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشت: «حوادث آبان 98 محصول یک تصمیم نابجا بود که هیچ مقامی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت.»

صادقی که اینک در دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس تدریس می‌کند، خواستار برخورد دستگاه قضایی «با سبب به جای مسبب» شده ‌است.

علی مطهری نیز در همین رابطه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «لازم است قوه قضائیه مردم را دربارهٔ صدور حکم اعدام سه جوانی که در آشوبهای آبان 98 شرکت داشته‌اند قانع کند. روشن شود که آیا آنها اقدام مسلحانه کرده‌اند یا انسانی را به قتل رسانده‌اند؟ اگر نه، توضیح داده شود.»

عمادالدین باقی فعال حقوق بشر در صفحهٔ تلگرام خود نوشت: «بعنوان کسی که 30 سال است علیه اعدام مبارزه می‌کند و قلم می‌زند و قبلاً توسط قوه قضاییه به همین دلیل محکوم شده، ضمن ابراز تاسف عمیق از اجرای چند حکم اعدام در روزهای اخیر و البته خشنودی از دستور توقف اجرای حکم قصاص شخصی دیگر در اراک از سوی ریاست قوه در سحرگاه همین امروز، در خصوص 3 محکوم آبان دقیقاً در جریان جزئیات هستم که از همان ابتدا قوه قضاییه با تصمیم شعبه 15 مخالف و درصدد نقض حکم بود. سخنگوی قوه قضاییه هم سه شنبه 24 تیر گفت: اجرای احکام یک فرایند قانونی دارد و ممکن است در فرایند قانونی با اعمال ماده 477 و دیگر فرایندها؛ نتیجه پرونده، تغییر کند.»

گفتنی است که این هشتگ به سرعت گسترش یافت و به یکی از ترندهای جهانی توییتر تبدیل شد.

همزمان با این رخداد، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر این‌که دسترسی به اینترنت در ایران برای ساعاتی قطع یا مختل شده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید