درخواست احضار سفیر کره‎جنوبی و یا اخراج او بابت بلوکه کردن دارایی‌های ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

زهره سادات لاجوردی نماینده تهران در مجلس شورای ایران خواستار احضار سفیر کره‌جنوبی به وزارت امور خارجه ایران برای ادای توضیح به خاطر بلوکه شدن دارایی‌های ایران از سوی سئول شد، او در ادامه گفت «در صورت ادامه این روند از کشور اخراج شود».

این نماینده مجلس در گفت‌وگویی با خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس که امروز پنج‌شنبه 16 جولای (26 تیرماه) منتشر شد با اشاره به بلوکه کردن دارایی‌های ایران از سوی کره جنوبی گفت: «بازار ایران همیشه برای کشورهای شرق آسیا به ویژه کره جنوبی یک بازار پرسود به شمار می‌رفته و سابقه تعاملات اقتصادی بسیار زیادی بین دو کشور وجود دارد.»

«پاسخ پشیمان‌کننده به کره‌شمالی»

او اما در ادامه گفت: «اکنون شاهد رفتار ظالمانه و بدعهدی‌های این کشور و کارشکنی در آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران در پس نقاب تحریم و طلب غرامت برای نگهداری از اموال ایران! هستیم که حتماً باید با پاسخ قاطع و پشیمان کننده جمهوری اسلامی مواجه شود.»

نماینده تهران در مجلس شورای ایران اظهار داشت: «متاسفانه برخورد منفعلانه و دیپلماسی غیر فعال جز این که عزم دیگر کشورها را هم در اعطای حقوق حقه ملت ایران سست می‌کند و آنها را در بلعیدن اموال جمهوری اسلامی گستاخ تر می‌کند، دستاوردی برای کشور ندارد، لذا احضار سفیر کره جنوبی برای ادای توضیح و در صورت ادامه این روند، اخراج وی واکنشی لازم از سوی دستگاه دیپلماسی به این واقعه است.»

لاجوردی همچنین در این گفت‌وگو از دستگاه دیپلماسی ایران خواست در قبال آنچه «بی حیایی‌ها» نامید واکنش نشان دهد و تا زمانی که دولت کره جنوبی «بر این رویه غلط اصرار می‌ورزد واردات از این کشور را به حداقل برساند.»

گزارش بلومبرگ درباره بلوکه کردن داریی‌های ایران

بیشتر در ماه ژوئن گذشته عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، به «بلومبرگ» گفت که «منابع مالی ایران به طور غیرقانونی در بانک‌های کره‌ای مسدود شده و اگر کره‌ای‌ها به تعهداتشان پایبند نباشند، ایران دست به اقدامات قانونی خواهد زد.»

بلومبرگ ضمن گفت‌وگو با همتی از قول وی آورده است که اقدام بانک‌های کره جنوبی، جلوی استفاده ایران از درآمدهایش برای خرید مواد غذایی و داروی یرا گرفته که مشمول تحریم‌های ایالات متحده نمی‌شوند.

به نوشته بلومبرگ، رئیس بانک مرکزی ایران در پاسخی کتبی به پرسش این رسانه، نوشته است: «مشاهده این موضوع منزجر کننده است که بانک‌های کره‌ای به راحتی تعهدات خود را زیر پا می‌گذارند و به توافقات مالی بین‌المللی عمل نکرده و تصمیم گرفته‌اند، وارد بازی سیاست شوند و به طور غیرقانونی و یکجانبه از ایالات متحده پیروی کنند.»

به نوشته بلومبرگ، همتی گفته است، اگر بانک‌های کره‌ای به توافقات بین‌المللی خود با ایران پایبند نباشند، ایران این حق را دارد که تحت قوانین بین المللی به اقدامات قانونی دست بزند.

بلومبرگ می‌نویسد که رئیس کل بانک مرکزی ایران، توضیح بیشتری در مورد اقدامات احتمالی ایران در این زمینه نداد.

«کره‌جنوبی تحت فشار آمریکا»

خبرگزاری فارس در این باره مدعی شد، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌«طبق اخبار منتشرشده کره‌جنوبی تحت فشارهای آمریکا اقدام به بلوکه کردن دارایی‌های ایران در این کشور کرده و هزینه بلوکه و نگهداری کردن آن را از دارایی‌های ایران برداشت می‌کند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در راستای برنامه اعمال فشار حداکثری بر ایران، در سال 2018 به صورت یک جانبه از توافق هسته‌ای امضاء شده با ایران خارج و دستور از سرگیری تحریم‌ها را اعلام کرد و از متحدان آمریکا نیز خواست تا با تحریم‌های ایالات متحده همراهی کنند.

پس از آن ایران هم در چند مرحله از تعهدات خود به این توافق کاست تا شاید طرف اروپایی را به نادیده گرفتن تحریم‌ها وا دارد ولی این اقدامات ایران از سوی اروپا محکوم شد و دستاوردی برای تهران نداشت.

توافق هسته‌ای که از آن با نام برجام یاد می‌شود، در سال 2015 و در هتل کوبورگ وین، پایتخت اتریش میان ایران، آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان منعقد شد. براساس این توافق تحریم‌های جهانی علیه ایران باید به صورت پله‌ای برداشته می‌شد و در سوی مقابل ایران هم فعالیت‌های هسته‌ای خود را می‌کاست.

پمپئو حدود اوایل ماه آوریل 2020 گفته بود که از شورای امنیت خواهد خواست تحریم‌ها علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن با استناد به تفسیری از قطعنامه 2231 علیرغم خروج از برجام، خود را بخشی از این توافق می‌داد و بر این اساس خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و یا وضع تحریم‌های شدیدتر علیه این کشور می‌شود.

آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر از جمله کشورهای منطقه‌ای معتقدند که لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران منطقه خاورمیانه را خطرناک‌تر خواهد کرد و ایران با آزادی تمام ضمن خرید اسلحه آن را در اختیار شبه‌نظامیان وابسته به خود خواهد گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید