حمایت تمام قد اتحادیه اروپا از برجام در سالگرد انعقاد آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول دفتر روابط خارجی اتحادیه اروپا سه شنبه 14 ژوئیه در بیانیه‌ای به مناسبت پنجمین سالگرد برجام گفته است که برجام همچنان تنها راهی است که می‌تواند جامعه بین‌المللی را از خطرات برنامه هسته‌ای ایران در امان نگه دارد.

به گفته بورل، به رغم ضرورت مبرم حفظ برجام، ایالات متحده در مه 2018 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

از آن زمان مسئولیتی مضاعف بر دوش سایر طرف‌های برجام نهاده شد به این شکل که از سویی ادامه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و از سوی دیگر خنثی کردن تأثیرات سوئی که با خروج آمریکا از برجام، به ایران تحمیل شد.

مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در پایان بیانیه تأکید دارد که اروپا با تمام توان در راه حفظ برجام تلاش خواهد کرد، زیرا اطمینان دارد که بعید است جامعه جهانی در آینده نیز با چنین عزم یگانه‌ای در مقابله با یک چالش هسته‌ای به توافقی یکدست برسد.

بورل در پایان این بیانیه آورده است: «من به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، مصمم هستم با همکاری دیگر طرف‌ها و جامعه بین‌المللی هر کاری که ممکن باشد را انجام دهد تا برجام حفظ شود. ما نباید تصور کنیم که فرصت دیگری به وجود خواهد آمد تا برنامه هسته‌ای ایران را به شیوه جامع کنونی حل و فصل کند.»

جهان در حالی به پنجمین سالگرد حصول توافق هسته‌ای با ایران رسیده است که بعد از خروج آمریکا از این توافق، هر روز پایه‌های برجام متزلزل‌تر از قبل شده و با عدم رضایت ایران از اجرای تعهدات کشورهای غربی و رفع تحریم‌ها، تهران روند کاهش اجرای تعهدات خود را پی گرفته و در ماه‌های اخیر بر میزان ذخیره اورانیوم خود افزوده است.

تحلیلگران بر این باورند که با ادامه روند کنونی، امید کمی برای زنده نگه داشتن توافقی که روزگاری مورد تحسین جهانیان قرار می‌گرفت وجود دارد. توافقی که از آن به عنوان نمادی برای پیروزی دیپلماسی بر جنگ نام برده می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size