تماس‌های غیرمستقیم آمریکا و ایران؛ آزادی تاجر لبنانی و احتمال آزادی 20 تن دیگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رویترز در گزارشی با اشاره به آزادی قاسم تاج الدین بازرگان لبنانی زندانی در آمریکا به اتهام تامین مالی حزب‌الله در چند روز گذشته در نتیجه تماس‌های غیرمستقیم تهران و واشینگتن تاکید دارد که احتمال می‌رود در این روند زندانیان بیشتری آزاد شوند.

رویترز دوشنبه 13 ژوئیه به نقل از دو منبع آگاه آورده است که آزادی تاج الدین در همان چارچوبی انجام شده که به موجب آن نزار زکا، سال گذشته از زندان اوین در ایران آزاد گردید که به جاسوسی متهم شده بود. یک شهروند دیگر به نام سام گودوین دارای تابعیت آمریکا نیز از سوریه آزاد شده بود.

نزار زکا پیش‌تر گفته بود که به کمک آمریکا آزاد شده است با این حال تهران تاکید داشت که حزب‌الله به آزادی او کمک کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید، تاج‌الدین با توجه به شرایط جسمانی‌اش آزاد شده و خبرها در مورد توافق پشت‌پرده صحت ندارد. وکیل تاج‌الدین نیز آزادی او در مقابل آزادی زندانیان دیگر را تکذیب کرده و تاکید دارد که این یک روند قضایی بوده است.

به گزارش رویترز، تاج‌الدین 65ساله در سال 2018 به نقض تحریم‌های آمریکا متهم شد. دادگاه برای او پنج سال حبس و 50 میلیون دلار جریمه تعیین کرد. آمریکا در سال 2009، تاج‌الدین را از تامین کنندگان مالی مهم حزب‌الله معرفی کرده بود. او پس از بازداشت در مراکش در سال 2017 به آمریکا تحویل داده شد.

رویترز در ادامه گزارش خود به نقل از یک مقام عالی‌رتبه در خاورمیانه، یک مقام عالی لبنانی و یک دیپلمات در منطقه می‌نویسد که آزادی تاج‌الدین نتیجه توافق غیرمستقیم بین تهران و واشینگتن بوده است.

به گفته آنها این روند به شکل محرمانه ادامه دارد و زندانیان بیشتری شامل 20 زندانی آزاد خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید