دادگستری ایران: عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا جنایت و مستوجب قصاص است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معاون وزیر دادگستری ایران اعلام کرد که اگر کسی با علم و اطلاع از ابتلای خود به کرونا و آگاهی از اینکه مبتلا کردن دیگران خطر مرگ برای آنها ایجاد می‌کند یا با نزدن ماسک و سرفه و عطسه و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجبات ابتلای آنها به کرونا را فراهم کند و موجب مرگشان شود، مرتکب جنایت عمدی شده و مستوجب قصاص است.

دادگستری ایران بار دیگر برای مجبور کردن شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شدیدترین مجازات یعنی اعدام را در نظر تعیین کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، دوشنبه 13 ژوئیه 2020، محمود عباسی درباره اینکه چه مجازاتی برای فردی که عمدا دیگری را مبتلا به کرونا می‌کند مترتب است، گفت: «کسی که با علم و اطلاع از ابتلای خود به کرونا و آگاهی از اینکه مبتلا کردن دیگران با بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماران قلبی و عروقی که در صورت ابتلا به کرونا خطر مرگ برای آنها وجود دارد یا با نزدن ماسک و سرفه و عطسه و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی موجبات ابتلای آنها به کرونا را فراهم کند و در نهایت منجر به مرگشان شود، مرتکب جنایت عمدی و مستوجب قصاص است».

به گفته او، شخص مبتلا به کرونا که با نزدن ماسک و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در حالی که واقف به شیوع کرونا و آثار هلاکت‌بار آن است زمینه مرگ دیگری را فراهم کند بر اساس «تبصره ماده 292 قانون مجازات اسلامی» مرتکب «جنایت عمدی» شده است.

عباسی تاکید کرد که باید به افرادی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و دستورات مقامات اجرایی یا قضایی را نادیده می‌گیرند، هشدار داد که مجازات سنگینی در انتظار آنها است.

پیش از این نیز قوه قضاییه برای برخورد با محتکران ماسک از تعیین مجازات اعدام سخن گفته بود.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، 3 مارس 2020، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد که با اشخاصی که دنبال سودجویی از طریق احتکار اقلام دارویی و مورد نیاز مردم هستند، به طور قاطع و بازدارنده و بدون اغماض رسیدگی خواهد شد.

او تاکید کرد که در این زمینه اگر مورد از مصادیق افساد فی الارض باشد مطابق قانون، مجازات اعدام و حبس‌های طویل‌المدت از 5 سال تا 20 سال برای مرتکبین این جرایم صادر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید