واعظی: سه کشور اروپایی می‌خواهند برجام را حفظ کنند اما زیرفشار آمریکا هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران شامگاه شنبه 11 ژوئیه در برنامه‌ای تلویزیونی گفت، چین و روسیه با بیانیه سه کشور اروپایی مخالفت کردند و سه کشور ارپایی علاقه‌مند اند که برجام را حفظ کنند اما زیر فشار آمریکا هستند.

به گزارش ایسنا، واعظی در این برنامه، با اشاره به علت انتشار بیانیه سه کشور اروپایی درباره فعالیت هسته‌ای ایران، گفت: «آنچه الان سه کشور اروپایی دارند انجام می‌دهند در مقابل آن چیزی است که چین و روسیه با آن مقابله می‌کنند. هم چین و هم روسیه با بیانیه سه کشور اروپایی مخالفت کردند و با آنچه هفته پیش در شورای امنیت اتفاق افتاد هم مخالفت کردند و به نظر می‌رسد سه کشور اروپایی علاقمندند که برجام را حفظ کنند اما تحت فشار آمریکا نمی‌توانند این تعهدات را انجام دهند.»

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره علت تغییر رفتار اروپا در قبال ایران: «آنچه اروپایی‌ها تا الان از خود نشان دادند به هیچ منطق و اصولی استوار نبوده و بسیار مذبذب عمل کردند و به خاطر ضعفی که تعامل با آمریکا دارند که نتوانستند در دوره ترامپ به اصولی در روابطشان با آمریکا برسند در این وضعیت قرار دارند.»

واعظی در ادامه گفت: «ما چه ترامپ باشد چه بایدن بنای داشتن روابط با آمریکا را نداریم و منافع ما نیز به هیچ وجه با کسی که در آمریکا به قدرت برسد گره نخورده است اما آنچه برای ما مهم است این است که تحریم‌های ظالمانه که فشار بر ملت و اقتصاد ما می‌آورد را دور کنیم.»

او در ادامه افزود: «در هر مذاکره‌ای آن‌چه برای ما مهم است، منافع ملی ماست. در عین حال به هیچ وجه هم علاقه نداریم که در تحریم زندگی کنیم و حتما تلاش می‌کنیم که تحریم‌ها را برداریم.»

در قطعنامه پیشنهادی بریتانیا، فرانسه و آلمان که چندی قبل در شورای حکام به تصویب رسید با استناد به گزارش‌های اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر عدم همکاری ایران برای بازرسی از برخی تاسیسات، از تهران خواسته شد، «بدون فوت وقت» با بازرسان همکاری کند و امکان بازدید از مراکز مشکوک را برای آنها فراهم آورد.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، در آغاز نشست اخیر شورای حکام گفته بود حدود چهار ماه است که ایران اجازه بازرسی از «دو مرکز مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای» را نمی‌دهد.

قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی با رای موافق 25 عضو، رای مخالف چین و روسیه و رای ممتنع هفت عضو شورای حکام به تصویب رسید.

وزارت امور خارجه آمریكا 2 ژوئیه تاکید كرد كه ایران باید به بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای اجازه دهد كه تأسیسات هسته‌ای خود را بازرسی كند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید