ناکامی ایران در دور زدن تحریم‌ها و تلاش برای دور زدن تنگه هرمز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پایگاه خبری «اویل پرایس» در گزارشی به نقل از یک منبع نفتی نوشته موجودی انبارهای نفتی ایران اواخر ماه مه به اوج خود رسیده و از آن زمان این کشور به اجبار تولید نفت خود را کاهش داده است. در حال حاضر تخمین زده می‌شود ایران حدود 58 میلیون بشکه نفت در انبارهای شناور خود روی دریا دارد.

رویترز چندی پیش در گزارشی نوشت ذخیره نفت ایران به حدود 66 میلیون بشکه رسیده است.

بر أساس این گزارش، ایران در کل حدود 78 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره‌سازی دارد بنابراین ذخیره 66 میلیون بشکه به این معنی است که 85 درصد ظرفیت ذخیره آن پر شده است.

غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر خارجه جمهوری اسلامی 10 ژوئیه در یک برنامه تلویزیونی که به دفاع از قرارداد 25 ساله با چین اختصاص داشت گفت «چین تنها کشوریست که بطور رسمی از ما نفت می‌خرد.»

گفته می‌شود بخشی از فروش اندک نفت ایران نیز در حال حاضر توسط سپاه پاسداران و شرکت نفت به صورت آزاد با مشارکت مدیران سابق نفتی در بازار سیاه به صورت غیرقانونی صورت می‌گیرد و نظارت ویژه‌ای بر آن وجود ندارد.

درآمدهای نفتی ایران تا حدی کاهش پیدا کرده که حتی پرداخت حقوق و معوقات بخشی از پرسنل و پیمانکاران صنعت نفت نیز به مشکل برخورده است تا به حدی که در هفته‌های اخیر گروهی از آنها در مقابل ساختمان مرکزی وزارت نفت در تهران دست به اعتراض زدند.

گفتنی است که پس از خروج آمریکا از برجام در ماه مه 2018 و آغاز «کارزار فشار حداکثری» بیژن زنگنه ادعا می‌کرد نفت ایران قابل تحریم نیست و راه‌‌های دور زدن تحریم‌‌ها را بلد است اما چند ماه بعد در یک مصاحبه گفت آمریکا در تحریم‌های هوشمند به «بلوغ شیطانی» رسیده و راه‌های دور زدن تحریم‌ها بسته است.

محمدجواد ظریف نیز که مدعی شده بود ایران در دور زدن تحریم‌ها «دکترا» دارد، اخیرا مرتب تأکید می‌کند که تحریم‌ها «ضدبشری» هستند.

مقامات ایران پیش‌بینی می‌کردند با تحریم‌ نفت ایران بازار دچار خلاء خواهد شد و بهای نفت افزایش پیدا می‌کند اما این اتفاق نیفتاد. اسحاق جهانگیری که مدعی بود با تحریم ایران، بهای نفت به بالای 80 دلار می‌رسد بعدها گفت حتی کشورهای دوست هم جرات خرید نفت ایران را ندارند.

حسن روحانی رئیس جمهوری نیز پیشتر تاکید داشت اگر نفت ایران صادر نشود نفت هیچ کشوری دیگری صادر نخواهد شد.

به گفته تحلیل گران مسائل اقتصادی ایران، کارشناسان نفتی نظام ایران مدعی بودند اگر تنگه هرمز بسته شود نفت تا بشکه‌ای 300 دلار هم می‌رسد. با همین توهمات سپاه پاسداران و ارتش شروع به عملیات ایذایی در آب‌های جنوبی ایران و همچنین مین‌ریزی در دریا کردند و به چند نفتکش و کشتی تجاری بین‌المللی نیز خسارت وارد آوردند اما این خرابکاری‌ها با تشکیل دو ائتلاف دریایی نظامی به رهبری آمریکا و انگلیس و فرانسه به بن‌بست رسید.

به گفته این تحلیل گران، اکنون دو سال از این بلوف‌ها گذشته و کار به جایی رسیده که ایران برای دور زدن تنگه هرمز برنامه‌ریزی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید