در پی واژگون شدن موتر حامل مهاجرین افغان در ایران 10 نفر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقام‌های ایرانی تایید کردند، در نتیجه واژگون شدن خودرو(موتر) حامل اتباع افغانستان بامداد شنبه 11 ژوئیه در «محور شهرستان مبارکه» ولایت اصفهان این کشور 10 نفر زخمی شدند.

غفور راستین مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان(ولایت) اصفهان ایران به خبرگزاری ایرنا گفته است، این حادثه ساعت 5:56 بامداد امروز به وقت محلی در اراضی بعد از شهرک صنعتی مبارکه رخ داد.

راستین اضافه کرد: «در این حادثه 10 نفر شامل پنج پسر بچه، سه دختر بچه، یک مرد و یک زن مصدوم شدند.

مصدومان توسط سه آمبولانس اورژانس 115 و یک واحد امدادی هلال احمر به بیمارستان محمد رسول‌الله مبارکه منتقل شدند».

وی علاوه کرد، علت بروز این حادثه توسط پولیس راه در دست بررسی است.

خبرگزاری ایرنا نوشت: «استان اصفهان دارای 11 هزار و 500 کیلومتر راه است که به‌دلیل موقعیت خاص آن در مرکز و به عنوان چهار راه ترانزیت بار و مسافر کشور، رتبه اول حمل بار و رتبه سوم حمل مسافر را داراست.

تصادف خودروهای حامل مهاجران غیرمجاز خارجی موضوعی است که در برخی جاده‌های استان اصفهان به ویژه مسیرهای کاشان و نایین سالانه تعداد قابل توجهی کشته و مصدوم به دنبال دارد».

قابل ذکر است که این رویداد در شرایطی رخ داده که دو ماه پیش حادثه غرق شدن مهاجرین افغان در مرز ایران رخ داد که به گفتۀ شماری از مهاجرین افغان نجات یافته از این حادثه، مرزبانان ایرانی آنها را پس از شکنجه به رودخانه هریرود انداختند، اما مقام‌های ایرانی همواره این ادعا را رد کرده و گفته‌اند که مرزبانان ایرانی هیچ دخالتی در این رویداد نداشته‌اند.

پس از گذشت یک ماه از حادثه غرق شدن مهاجرین افغان، یک موتر(خودرو) حامل مهاجرین افغان در شهر یزد ایران آتش گرفت که در این حادثه سه نفر بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند. برخی از مهاجرین افغان که از این حادثه نجات یافتند گفتند که موتر آنها بر اثر «تیراندازی نیروهای انتظامی ایران» آتش گرفت.

در همین حال، سفارت افغانستان در تهران اعلام کرد که مقام‌های ایرانی مسئولیت تیراندازی به موتر حامل مهاجرین افغان در شهر یزد را پذیرفتند.

این دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران باعث تظاهرات گسترده در بیشتر از شهرهای افغانستان و شماری از شهرهای اروپا و آمریکا شد، معترضان افغان خواهان اجرای عدالت در این زمینه شدند.

پس از آن هیأت افغانستان روز یک‌شنبه 21 ژوئن 2020 به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد و با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان مذاکره کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان روز دوشنبه 22 ژوئن 2020 اعلام کرد، که هیأت نمایندگی این کشور در سفر دو روزۀ خود به تهران با مقام‌های ایرانی در مورد مسایل مختلف گفت‌وگو کرد و در زمینۀ مصونیت اتباع افغان و پی‌گیری جدی حوادث اخیر که منجر به جان‌باختن شماری از شهروندان افغان در ایران شد و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید