برادر قاضی منصوری: کارشکنی مانع بازگشت برادرم به ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

برادر غلامرضا منصوری، قاضی متهم به دریافت رشوه 500 هزار یورویی، اعلام کرد که برادرش به سفارت ایران در رومانی مراجعه کرده و دو روز منتظر هماهنگی برای بازگشت به ایران بود اما «کارشکنی‌های صورت گرفته»، مانع بازگشت او به وطن شد.

برادر غلامرضا منصوری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، جمعه 10 ژوئیه 2020، تاکید کرد که برادرش اراده صد درصد برای بازگشت به کشور داشت و در تاریخ 99/3/21 به سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور رومانی مراجعه کرده بود که این موضوع مورد تأیید سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز قرار گرفت.

به گفته او، قاضی منصوری دو روز منتظر هماهنگی برای بازگشت به ایران بود اما با کارشکنی‌های صورت گرفته، هماهنگی برای بازگشت به کشور صورت نگرفت و در اقدامی تأمل‌برانگیز با وجود اینکه برادرش در اختیار سفارت بود، تحویل پلیس رومانی شد.

برادر قاضی منصوری با بیان اینکه همزمان با تاکید برادرش بر بازگشت به ایران، در اتفاق غیرمنتظره‌ای خبر قتل او از رسانه‌های رومانی پخش و مورد تأیید مسئولان قضایی و پلیس بین‌الملل کشور قرار گرفت، گفت: «تاکنون هیچ مقام رسمی اعم از اجرایی و قضایی با خانواده منصوری هیچ تماسی نداشته‌اند که مورد را تأیید یا تکذیب کنند و اطلاعات ما صرفاً همان مطالب ضد و نقیضی است که از رسانه‌ها پخش می‌شود».

او با اشاره به گذشت نزدیک به یک ماه از مرگ قاضی منصوری، اظهار کرد: «علیرغم پیگیری‌های مجدانه خانواده و مراجعات و مکاتبات مکرر با مسئولان وزارت خارجه و مسئولان قضایی در خصوص استرداد جسد که حداقل مطالبه یک خانواده است، هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده و خواسته خانواده بعد از تحمل رنج و محنت فراوان، استرداد جسد آن مرحوم برادرم است».

گفتنی است، غلامرضا منصوری قاضی پیشین دادگاههای ایران، متهم به مشارکت در باند رشوه‌خواری در قوه قضاییه و دریافت 500 هزار یورو رشوه بود.

پس از تشکیل دادگاه اکبر طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه، مشخص شد که او در خارج از ایران به سر می‌برد. به گفته مقام‌های قضایی او در سال 2019 از ایران خارج شده بود.

با انتشار خبر دستگیری او در بخارست رومانی توسط پلیس این کشور، خبر آزادی او نیز بلافاصله منتشر شد. بر اساس حکم قاضی دادگاهی در شهر بخارست این متهم تا مدت محدودی و تحت شرایط خاصی آزاد شده بود، اما خبر پیدا شدن جسد بی‌جان او در هتل محل اقامتش، روز جمعه 19 ژوئن 2020 در رسانه‌های رومانی منتشر شد.

در خبر اولیه، مرگ او خودکشی که در پی سقوط از پنجره یکی از اتاق‌های طبقات فوقانی یک هتل در بخارست روی داد، اعلام شد. اما رادیو اروپای آزاد در رومانی خبر داد که جنازه منصوری در لابی هتل پیدا شده که فرضیه پرت شدن از پنجره را باطل می‌کرد.

گمانه‌زنی‌های بسیاری نیز درباره قتل منصوری مطرح شد. به علت متهم بودن او در پرونده طبری و احتمال افشاگری هنگام بازگشت به ایران درباره برخی متخلفان این پرونده که هنوز آزاد هستند.

قاضی منصوری، سابقه صدور احکام سنگین برای برخی روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی، طی سال‌های اخیر را در کارنامه خود دارد. منصوری که متهم به مشارکت در باند رشوه‌خواری در قوه قضاییه است در آلمان ساکن بود.

منصوری، سابقه صدور احکام سنگین برای برخی فعالان رسانه‌ای و سیاسی در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود در کارنامه خود داشت.

وب‌سایت رسمی فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران پس از انتشار خبر دستگیری این متهم خواستار پیگرد قضایی علیه او در رومانی به دلیل اقداماتش در «تهدید آزادی و حقوق روزنامه‌نگاران» شد، آنتونی بلانگر، دبیرکل این فدراسیون، خواستار آن شد که پیگرد قضایی غلامرضا منصوری بدون استرداد او به ایران در کشور رومانی صورت بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید